iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

کارآموزی سیستم برق در ساختمان

نوع : word - قیمت :15000 تعداد صفحه : 65

بخشی از کارآموزی : 

فهرست مطالب

فصل اول ....................................................................................8

1- نصب كنتورهاي چند تعرفه و اعمال نرخهاي چند تعرفه. 9

كنتورهاي الكترونيكي چه مزيت هايي دارند؟. 9

انواع كنتورهاي الكترونيكي.. 10

ظرفيت توليد كنتورهاي الكترونيكي چقدر است؟. 10

هم اكنون چند درصد توليد كنتورهاي الكترونيكي بومي است؟. 11

2- نصب كنتاكتور : 12

مشخصات پلاك كنتاكتور: 13

بي متال: 14

مزاياي بي متال نسبت به فيوز فشنگي : 15

فصل دوم...................................................................................16

تايمر : 17

فیوز چیست ؟. 17

مقاومت الكتريكي و جريان در مدار. 18

بريكرها 22

حفاظت ديستانس : 25

تشخيص دهنده نوسان. 26

رله هاي اضافه-كاهش ولتاژ. 28

فصل سوم...................................................................................29

مدلهاي شبكه. 30

شبيه سازي سيستم PSGuard. 34

مراحل سیم کشی برق ساختمان ها 34

نصب تجهیزات برقی: 37

اصول سیم کشی ساختمان. 38

مشخصات  و انواع سیم و کابل ---    محاسبات سیم و کابل.. 39

لوله کشی برق.. 39

نمونه ای از سیمهای مورد استفاده 42

اصول و روشهای نصب کابلهای هوایی.. 45

کابلشو. 46

کابل فشار متوسط با عایق پلی اتیلن و پلی اتیلن مستحکم. 47

ترتیب انجام کارهای برق ساختمان. 56

 

نتیجه گیری.. 65

 

 

- نصب كنتورهاي چند تعرفه و اعمال نرخهاي چند تعرفه

بر اساس اطلاعات دريافتي از مناطق ، از مجموع قريب 15 ميليون مشترك برق ، بيش از يك ميليون داراي انشعاب سه فاز و بقيه داراي انشعاب تكفاز مي باشند . كه از كل مشتركين سه فاز ، قريب 90 درصد هنوز داراي كنتور يك تعرفه اند و مشتركين تكفاز ، عموماً كنتور يك تعرفه دارند . همچنين ساليانه بطور متوسط 600هزار مشترك جديد جذب مي شوند كه لازم است از ابتدا ، براي مشتركين جديد كنتورهاي چند تعرفه نصب شود .

لذا در راستاي انجام تكليف قانوني و هدايت مشتركين به سمت مصرف بهينه ، لازم است انشعابات جديد بصورت چند تعرفه برقرار شوند و در مورد مشتركين قبلي نيز به مرور نسبت به تعويض كنتور آنها اقدام گردد . از اينرو بـر اساس سياستگذاري اعـلام شده قبـلي لازم است ، ضـمن بررسي ظـرفيت توليد كنتورهاي چنـد تعـرفه در داخل كشور و تقويت اين ظرفيت ، نسبت به تهيه و نصب كنتور چند تعـرفه ، حـداقل به مـقدار يك ميليون دستگاه تكفاز و 80 هزار دستگاه سه فاز در هر سال بصورت متمركز يا غير متمركز و از طريق برگزاري مناقصه اقدام گرددكه تهيه اين تعداد كنتور بالغ بر 360 ميليارد ريال اعتبار ساليانه نياز دارد . با توجه به ميزان يارانه پرداختي در نرخها و همچنين سهم مصارف از پيك بار ، اولويت هاي زير براي نصب كنتورهاي چند تعرفه پيشنهاد مي گردد :

1- مشتركين كشاورزي 2- مشتركين صنعتي 3- مشتركين تجاري پر مصرف

4- مشتركين خانگي پر مصرف 5- مشتركين عمومي

كنتورهاي الكترونيكي چه مزيت هايي دارند؟

    مديريت مصرف انرژي از طريق اين كنتورها عملي مي شود. به دليل اينكه كنتورهاي الكترونيكي هوشمند هستند و در طول روز حدود 6تعرفه را محاسبه مي كنند.    

 

 انواع كنتورهاي الكترونيكي

        از طرفي شركت هاي توزيع مبالغ بسيار زيادي براي قرائت كنتور به پيمانكارشان مي پردازند و از اين پس كنتورهاي الكترونيكي نيازي به قرائت مستقيم ندارند كه خود اين موضوع دو حسن به دنبال دارد. نخست آنكه هزينه هاي مربوط به قرائت كنتور اعم از به كارگيري نيروي انساني از بين مي رود و دوم اينكه ديگر قرائت كنندگان كنتور به حريم شخصي خانواده ها وارد نمي شوند. در گذشته به دليل موازين اسلامي خانواده ها موافق حضور قرائت كنندگان در منازلشان نبودند، حتي اين موضوع مشكلاتي را به وجود آورده بود. پس مزيت كنتورهاي الكترونيكي را اين گونه مي توان بيان كرد كه كنتورهاي الكترونيكي از دور قابل قرائت بوده و در كنار اين مزيت مي توانند مديريت مصرف كنند.

    كنتورهاي قرائت از راه دور امروز پا را فراتر گذاشته و مديريت مصرف مي كنند. مزيت ديگر اين است كه دستكاري هاي قبلي در كنتورها با وجود كنتورهاي الكترونيكي امكان پذير نيست و دقت اين كنتورها به مراتب بالاتر از كنتورهاي الكترومكانيكي است.

ظرفيت توليد كنتورهاي الكترونيكي چقدر است؟

    با توجه به اظهارات وزير محترم نيرو در افتتاح خط توليد كنتورهاي الكترونيكي، حدود 20ميليون كنتور منصوبه در كشور داريم و براي اينكه بتوانيم در يك افق پنج ساله اين تعداد كنتور را به الكترونيكي تبديل كنيم، با تقاضاي بسيار بالايي مواجه خواهيم شد.

 با همين ديدگاه ظرفيت خط توليدمان را براي كنتورهاي تك فاز حدود يك ميليون و سه فاز 300 هزار تا در سال پيش بيني كرديم ولي در سال اول ظرفيت توليدمان سالانه 300 هزار دستگاه است و در حال حاضر توليد حدود 200هزار كنتور الكترونيكي را از شركت هاي توزيع سفارش داريم.

مهم ترين دلايل احيا و به سوددهي رساندن شركت كنتورسازي چيست؟

 رمز پيروزي در عقل جمعي و تلاش مستمر است. ما به خودباوري و بهره گيري از عقل جمعي و بهادادن به كارشناسان معتقديم.

 ما به سادگي موفق به مذاكره با شركت خارجي نشديم و با شركت هاي بين المللي زيادي به بحث و مذاكره پرداختيم و همزمان با شركت آكتاريس با 4شركت خارجي به صورت جدي در حال مذاكره بوديم.

  آكتاريس 8 درصد از سهام شركت را در اختيار دارد، چطور؟

 بله همين طور است. البته در گذشته شركت «آاگ»، 8درصد سهام شركت را در زمان تاسيس در اختيار داشت ولي اين شركت توسط شركت شولمبرگر خريداري شد و از اين شركت صاحب نام، آكتاريس متولد شد. به طبع پس از خريد شركت آاگ، توسط شركت آكتاريس 8درصد سهام شركت قبلي به شركت آكتاريس منتقل گرديد و نهايتا امروز شركت آكتاريس 8درصد سهام كنتورسازي را دارد.

 آكتاريس يكي از شركت هاي خوشنام بين المللي است و در 11كشور سايت توليدي داشته و در 32كشور هم فعاليت چشمگيري دارد و تقريبا حدود 21درصد از بازار ميترينگ آب، گاز و برق دنيا متعلق به آكتاريس است. ما به اين نتيجه رسيديم كه اگر بخواهيم به عرصه هاي بين المللي و WTO بپيونديم، بايد بتوانيم با شركت هاي مطرحي همچون آكتاريس همكاري كنيم.

 بحث ديگر انتقال دانش فني است. ما نبايد فقط مصرف كننده باشيم بايد بتوانيم دانش و فن توليد را به دست آوريم بر همين اساس ما موفق شديم كه دانش فني توليد كنتورهاي الكترونيكي را از آكتاريس فرانسه به كنتورسازي ايران منتقل كنيم.

 هم اكنون چند درصد توليد كنتورهاي الكترونيكي بومي است؟

در حال حاضر دانش فني توليد اين نوع كنتورها متعلق به كشورهاي توسعه يافته است ولي با اين حال ما توانسته ايم كه اين دانش را به كشورمان بياوريم.   اكنون قطعات الكترونيكي اين كنتورها را از آكتاريس تامين مي كنيم ولي قطعات فلزي پلاستيكي و ترمينال ها را در داخل توليد مي كنيم و اميدواريم تا سه سال آينده تمام قطعات را در كشورمان توليد كنيم.

 

 

2- نصب كنتاكتور :

تا قبل از ساخته شدن كنتاكتور ، اتصالات توسط كليدهاي دستي انجام ميگرفت كه از انواع مختلف تيغه اي ، زبانه اي و غلطكي بودند كه هر كدام مزايايي نسبت به هم دارند .

كليدهاي تيغه اي (اهرمي)

داراي ساختمان بسيار ساده اي هستند و به صورت كشويي و گردان ساخته ميشوند مقدار جريان قطع و وصل توسط اين كليدها بسيار محدود ميباشد چرا كه در جريانهاي بالا قوص بين دو نقطه ايجاد شده و حتي موجب ذوب تيغه ها ميشود و در هنگام وصل يا قطع نيز جرقه شديدي ايجاد ميكند .

كليد غلطكي :

 ساختمان اين كليدها از يك استوانه عايق تشكيل شده است كه توسط كليد حول يك محور به حركت در مي آيد . در محلهاي مناسب نوارهاي هادي بر روي استوانه عايق تعبيه شده است . اين كليد نسبت به كليد تيغه اي يك مزيت بزرگ دارد و آن هم اينكه ميتوان براي اين كليد كار مخصوصي را تعريف كرد و با يك حركت چندين اتصال را به صورت هم زمان انجام داد .

كليد زبانه اي :

در كليد غلطكي به علت تماس اصطكاكي بين صفحات ، استهلاك كليد بالا است و به همين دليل از كليد زبانه اي كه داراي خصوصيت طراحي است و علاوه بر آن كنتاكتهاي آن به صورت عمودي بر روي همديگر قرار ميگيرند استفاده ميشود . به دليل عدم مالش بين دو كنتاكت استهلاك كليد پايين است .

اما با به ميدان آمدن كنتاكتور ها تقريباً تمام مصارف كليدهاي ساده از رده خارج شده و كنتاكتور با سرعت و اطمينان بيشتر اين ميدانها را به دست گرفت . كنتاكتور نسبت به كليدهاي ساده داراي خصوصيات بهتري ميباشد كه در ادامه آورده شده است :

1- فرمان از چند نقطه

2- فرمان از راه دور

3- تلفات و استهلاك پايين

4- سرعت و امكان گسترش مدار

5-  قطع اتوماتيك در صورت قطع برق شبكه

6- اقتصادي بودن

 7-  امكان طراحي مدار اتوماتيك

8- از نظر حفاظتي كنتاكتورها مطمئن ترند و داراي حفاظت مناسبتر و كاملتر هستند . معمولا بوبين كنتاكتورها در چند ولتاژ مختلف جهت مصارف گوناگون ساخته ميشود.

مشخصات پلاك كنتاكتور:

Ith2: جريان دائمي - جرياني است كه مي تواند در شرايط عادي از كنتاكتهاي قدرت كنتاكتور و در زمان نامحدود بدون قطع عبور نمايد.

Ith1: جريان هفتگي (قطع و وصل) - جرياني است كه با اتصال يك بار در هر هفته از كنتاكتهاي كنتاكتور بدون تاثير در كاركرد كنتاكتور عبور نمايد.

Ith: جريان شيفتي (هشت ساعته) - جرياني است كه با اتصال يك بار در هر هشت ساعت از كنتاكتهاي كنتاكتور بدون تاثير در كاركرد كنتاكتور عبور نمايد.

Ie: جريان نامي - جريان قابل تحمل براي كنتاكتهاي اصلي

I1s: جريان اتصال كوتاه - مقدار جرياني است كه كنتاكتها مي توانند در زمان اتصال كوتاه تحمل نمايند.

Ve: ولتاژ نامي تحمل تيغه ها - مقدار ماكزيمم ولتاژي است كه كنتاكتهاي كنتاكتور در شرايط كار عادي مي توانند تحمل نمايند.

Vi: ولتاژ عايقي بدنه كنتاكتور

Vc: ولتاژ تغذيه - مقدار ماكزيمم ولتاژي است كه به بوبين كنتاكتور ميتوان اعمال كرد.

طول عمر :

اين مشخصه تعداد قطع و وصل هاي ضمانت شده را با ضرايبي كه به اعدادي نسبت داده شده است بيان مي كند

استانداردكنتاكتورها:
استاندارد آلمان  VDE_DIN
استاندارد فرانسه UTE_NF
استاندارد انگليس B.S
استاندارد كانادا G.S.B

 

بي متال:

براي حفاظت الكترو موتورها در مقابل اضافه بار بكار مي رود. اين قطعه از ويژگي ميزان انبساط اجسام بهره ميبرد . به اينصورت كه انبساط در فلز مس بيشتر از روي ميباشد و به همين علت وقتي اين دو فلز با هم نورد شوند و كاملا با هم تماس داشته باشند باعث خم شدن قطعه تشكيل يافته از اين دو فلز ميشود و چون مقدار انبساط روي كمتر است خمش به سمت فلز روي خواهد بود .كنتاكتهاي اصلي آن در مسير عبور سه فاز اصلي و بعد از كنتاكتور قرار مي گيرند. كنتاكت 95و96 در مسير فرمان به بوبين كنتاكتور و بطور سري قرار ميگيرد تا در موقع اضافه جريان كنتاكتور را قطع نمايد.كنتاكت97و98 براي نمايش عملكرد بي متال (خبر) استفاده ميشود .

مزاياي بي متال نسبت به فيوز فشنگي :

1- در صورت بروز اشكال در يك فاز ، دو فاز ديگر به اضافه مدار فرمان از كار باز مي ايستند .
2-
هر چه شدت جريان بيشتر شود مقدار حساسيت بي متال نيز بيشتر خواهد شد .
3-
در صورتيكه به صورت مداوم 10٪ اضافه بار وجود داشته باشد بي متال بعد از 2 ساعت مدار را قطع ميكند .

4- اگر جريان به 10 برابر جريان نامي برسد در كمتر از 2 ثانيه مدار را قطع ميكند .

3-نصب فيوز :

   مدار را در برابر اتصال كوتاه حفاظت ميكند و در دو نوع تند كار (L) كه در روشنايي استفاده ميشود و شستي ها:

   براي فرمان قطع و يا وصل مدار بكار مي روند و به رنگ سبز و يا مشكي براي فرمان وصل ، با كنتاكت باز و براي قطع مدار و با رنگ قرمز ، با كنتاكت بسته ساخته مي شوند. البته برخي از شستي ها از كنتاكت باز و بسته جهت مصارف خاص ساخته مي شوند.

ميكرو سوئيچ :

يك نوع شستي است مانند استپ استارت با اين تفاوت كه آنها با دست فرمان ميگيرند اما ميكرو سوئيچ توسط قسمتهاي متحرك مدار دستور ميگيرد .

لامپ سيگنال:

براي نمايش حالت وصل و يا قطع مدار و يا نمايش وصل سه فاز ورودي تابلو استفاده مي گردد.

 

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 65
قیمت : 15000
خرید