iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

تدارکات معکوس و زنجیره‌ تامین حلقه - بسته بررسی جامع برای کشف آینده

نوع : word - قیمت :16000 - تعداد صفحه : 54

بخشی از پروژه : 

 

تدارکات معکوس و زنجیره‌ تامین حلقه - بسته: بررسی جامع برای کشف آینده

 

چکیده: بر اساس عوامل محیطی، حقوقی، اقتصادی و اجتماعی، مساعل تدارکات معکوس و زنجیره‌ی تامین حلقه-بسته در میان هر دو قشر پزشکان و دانشگاهیان، توجه را به خود جلب کرده‌اند. این توجه توسط تعداد زیادی از انتشارات در مجلات علمی که در سال‌های اخیر منتشر شده‌اند، مشهود است. از این‌رو، بررسی جامع ادبیات مقالات پیشرفته‌ی اخیر به منظور دریافت چارچوبی از گذشته و برای روشنی مسیر آینده، حیاتی است. هدف این مقاله، بررسی مقالات به تازگی منتشر شده در زنجیره‌ی تامین حلقه بسته و تدارکات معکوس در مجلات علمی است. مجموعاً ۳۸۲ مقاله‌ی منتشر شده بین ژانویه‌ی ۲۰۰۷ و مارس ۲۰۱۳ انتخاب و مورد بررسی قرار گرفتند. این مقالات سپس تجزیه و تحلیل و برای ساخت بنیان (یا اساس) مفیدی از تحقیقات گذشته طبقه‌بندی شدند. نهایتا، شکاف‌های در این نوشتجات برای روشن کردن و نشان دادن فرصت‌های پژوهشی آینده شناسایی شدند.

کلمات کلیدی: لجستیک معکوس، زنجیره تامین حلقه بسته، روش شناسی، مرور

۱.پیشگفتار

در ابتدا، توجه رو به رشد در مساعل تدارکات معکوس (RL) و زنجیره‌ی تامین حلقه-بسته (CLSC) با آگاهی عمومی سرچشمه گرفت (بحث شده در Dowlatshahi, 2000). سپس قانون دولتی، تولید کنندگان را وادار کرد که به تاریخ انقضای (EOL) محصولات خود دقت کنند. برای مثال، بخشنامه‌ی تجهیزات الکترونیکی و برقی ضایعات (WEEE) (بخشنامه‌ی 2002/96/EC)، قانون اروپایی در سال ۲۰۰۳ شد که شامل الزامات اجباری در جمع‌آوری، بازیافت، و بهبود برای تمام انواع محصولات الکتریکی با حداقل میزان ۴ کیلوگرم در هر نفر جمعیت در سال می‌شود (Georgiadis & Besiou, 2010). قانون مشابه WEEEنیز در کانادا، ژاپن، چین و بسیاری از کشورهای در ایلات متحده معرفی شد (Quariguasi Frota Neto, Walther, Bloemhof, Van Nunen, & Spengler, 2011). نهایتا،  RL/CLSC اکنون یک فرصت درآمدی برای تولید کنندگان بجای یک رویکرد حداقل کردن هزینه است (Guide & Van Wassenhove, 2009). یک زنجیره‌ی تامین، در شکل کلاسیک خود (زنجیره‌ی تامین به سمت جلو)، ترکیبی از فرایندها برای به انجام رساندن درخواست‌های مشتریان است و شامل موجودیت‌هایی مانند تامین کنندگان، تولیدکنندگان، حمل و نقل کنندگان، انبارها، خرده‌فروشان، و خود مشتریان می‌شود (Chopra and Meindl, 2010). بر طبق شورای اجرایی تدارکات معکوس آمریکا، تدارکات معکوس به عنوان «فرایند برنامه‌ریزی، اجرا و کنترل جریان موثر بر هزینه و کارآمد مواد خام، فهرست اموال موجود، کالاهای تمام شده، و اطلاعات مرتبط از نقطه‌ی مصرف تا نقطه‌ی مبدا به منظور ارزش تصرف مجدد یا دفع مناسب» تعریف می‌شود (Rogers & Tibben-Lembke, 1998). در واقع، تدارکات معکوس، در شکل‌های کلی، از کاربران نهایی (اولین مشتریان)، آغاز می‌شود که در آن محصولات مصرف شده از مشتریان جمع‌آوری می‌شوند (بازگشت محصولات) و سپس اقدام به مدیریت محصولات EOL (تاریخ انقضا گذشته) از طریق تصمیمات مختلف انجام گرفته از قبیل بازیافت (داشتن مواد خام و قطعات خام بیشتر)، بازسازی (فروش مجدد آن‌ها به بازارهای دست دوم و در صورت امکان به مشتریان اولیه)، تعمیر (برای فروش در بازارهای دست دوم از طریق تعمیر)، و نهایتا دفع بخشی از قطعات مصرف شده، می‌شود.

اگر ما زنجیره‌های تامین معکوس و به سمت جلو (غیر معکوس یا روند معمولی) را به‌طور همزمان در نظر بگیریم، شبکه‌ی به دست آمده، یک زنجیره‌ی تامین حلقه-بسته خواهد ساخت. شکل ۱، یک زنجیره‌ی تامین کلی را برای هر دوی تدارکات معکوس و به سمت جلو نشان می‌دهد. در این شکل، زنجیره‌های تامین کلاسیک (به سمت جلو) و معکوس به ترتیب توسط خطوط توپر و خط تیره ارائه شده‌اند. در مرحله‌ی ارزیابی بازگشت، تصمیمات ممکن در مورد محصولات بازگشتی گرقته می‌شود (تصویر دیگری از یک شکل عمومی زنجیره‌ی تامین حلقه-بسته در Beamon, 1999 یافت می‌شود).

با در نظر گرفتن تعریف اخیر از زنیره‌ی تامین حلقه-بسته، ما باید توصیف عالی از CLSC را بر اساس ملزومات فلی یافت شده در Guide and Van Wassenhove (2009)  ذکر کنیم. بر اساس تعریف جدید، مدیریت زنجیره‌ی تامین حلقه-بسته، طراحی، کنترل و عملیات یک سیستم برای به حداکثر رساندن ایجاد ارزش در طی کل چرخه‌ی عمر محصول همراه با بهبود پویای ارزش از انواع  حجم‌های مختلف بازگشت‌ها در طی زمان است.

 

اهمیت این تعریف، دیدگاه صریح و روشن تجارتی به جای عواملی مشابه مسعولیت‌های حقوقی و اجتماعی یا حتی جزئیات فنی و عملیاتی است. در واثع، پزشکان می‌توانند بر سودآوری و ارزش RL/CLSC خود به جای کارامدی هزینه یا سایر اهداف پر هزینه تمرکز کنند. بر اساس تعاریف جدید CLSC، که الزامات اخیر و موقعیت‌های جدید را آشکار می‌کنند، لازم است که بررسی جامعی برای کمک به محققان در تمرکز به جهات آینده داشته باشیم. اخیرا هیچ مقاله‌ی مروری را نمی‌توان در این زمینه یافت که یک تجزیه و تحلیل طبقه‌بندی شده‌ی سازمان یافته از مقالات اخیر برای روشن کردن راه آینده، در بر داشته باشد. این مقاله، سعی در پوشش این شکاف بوسیله‌ی بررسی، طبقه‌بندی و تجزیه و تحلیل ۳۸۲ مقاله‌ی منتشر شده در بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ دارد. بقیه‌ی مقاله به صورت زیر ساختاربندی می‌شود: بخش ۲، برخی از مقالات مروری/جزئا مروری اولیه را بحث می‌کند. روش‌شناسی‌های پژوهش در بخش ۳، واضح‌سازی می‌شوند. تجزیه و تحلیل مفصل و طبقه‌بندی‌های مقالات بررسی شده، در بخش ۴ بحث می‌شوند. نتایج تجزیه و تحلیل شکاف‌های فعلی و فرصت‌های پژوهشی آینده در بخش پنج ارائه و مورد بحث قرار می‌گیرند. در نهایت، بخش ۶ شامل نتیجه‌گیری و تحقیقات آینده است.

 

۲.مرور نوشتجات

برخی مطالعات مروری باید در اینجا ذکر شود تا نیاز به این مطالعه آشکار شود. به منظور مدیریت یک مرور سازمان‌یافته، ویژگی‌های مقالات مروری/جزئا مروری در جدول ۱ نشان داده شده است. در پرتوی جدول ۱، هیچ مطالعه‌ی مروری جامع در RL/CLSC، که مقالات پیشرفته‌ی جدید را تجزیه و تحلیل کند یافت نمی‌شود. به غیر از طول مدت مطالعه، محدودیت مروری‌ترین مقالات در جدول ۱، دامنه‌ی مطالعات آن‌ها است. برخی هر دوی RL یا CLSC را پوشش می‌دهند، و برخی، مرورهای (یا بررسی‌های) جزئی با اهداف خاص هستند، برای مثال، در JIT (Chan, Yin, & Chan, 2010)، یا بررسی مدل‌های طراحی شبکه (Chanintrakul, Coronado Mondragon, Lalwani, & Wong, 2009). در میان همه‌ی مقالات مروری/جزئا مروری در جدول ۱، مقالات Pokharel and Mutha (2009) و Sasikumar and Kannan (2009) را می‌توان ذکر کرد که همه‌ی ناحیه‌ی روی تدارکات معکوس را تجزیه و تحلیل کرده‌اند. اگرچه، هر دو مقاله‌ی پوشش داده شده قبل از سال ۲۰۰۸ منتشر شدند و آن‌ها شامل انتشارات زنجیره‌ی تامین حلقه-بسته نبودند. از طرف دیگر، Pokharel and Mutha (2009) تنها سعی در یک انتخاب خوب در میان همه‌ی مقالات مروریشان داشتند به‌طوری‌که تعداد انتشارات در مقاله‌ی آن‌ها پایین است. Fang, Cote, and Qin (2007) حالت توسعه‌ی اکو-صنعتی در چین را مطالعه کردند. آن‌ها گزارشات در طیف وسیعی از مطالعات موردی را بررسی کردند و ترکیبی از نوع و مقیاس توسعه‌ی اکو-صنعتی تجربی، زنجیره‌های تامین و همزیستی‌ها (یا تجانس‌ها) در توسعه‌ی اکو-صنعتی، و موانع اصلی و CE در توسعه‌ی اکو-صنعتی را فراهم کردند. به دنبال این ترکیب، آن‌ها تجزیه و تحلیل از فرصت‌ها و موانع با در نظر گرفتن پیشرفت بیشتر در توسعه‌ی اکو-صنعتی در چین ارائه دادند.

در نتیجه، بعد از سال ۲۰۰۷، ما نمی‌توانیم یک بررسی یکپارچه در RL/CLSC مشاهده کنیم که بتوانیم یک بررسی (غیر جزئی) جامع در این زمینه علی‌رغم تعداد زیاد مقالات منتشر شده ارائه دهیم (شکل ۲ را ببینید). علاوه‌براین، به منظور داشتن یک بررسی کلی از جهت‌گیری‌های آینده در مطالعات RL/CLSC، در حال حاضر لازم است مجددا که یک مطالعه‌ی مروری جامع مقالات بر اساس انتشارات اخیر در این ناحیه داشته باشیم. این خط آخر جدول ۱ می‌تواند نقش این مقاله را در پوشش شکاف ارائه شده‌ی نوشتجات ارائه دهد.

۳.روش‌ پژوهش

بر طبق Mayring (2003)، تجزیه و تحلیل محتوی و توصیف روش‌ پژوهشی، باید شامل چهار گام باشد: جمع‌آوری مواد، تجزیه و تحلیل توصیفی، انتخاب دسته، و ارزیابی مواد. در این مقاله با بهره‌گیری از مراحل ذکر شده در Mayring (2003) برای بحث و روشن کردن روش تحقیق این مقاله بهره می‌بریم.

۳.۱. جمع‌آوری مواد

مواد بررسی ادبیات و واحد تجزیه و تحلیل در این بخش شرح داده می‌شوند. این مطالعه از دسامبر ۲۰۱۲ تا می ۲۰۱۳ با پوشش مقالات پذیرفته شده (به صورت آنلاین در دسترس) در مجلات انگلیسی زبان علمی از ژانویه‌ی ۲۰۰۷ تا مارس ۲۰۱۳ انجام شده است. فرایند جستجو در سه مرحله با کلمات کلیدی «تدارکات معکوس و زنجیره‌ی تامین حلقه بسته» در موتور جستجوی گوگل-اسکالر (http://www.scholar.google.com/) با این اصلاحات مدیریت شد: جستجو برای مقالات در زبان انگلیسی، و طیف زمانی سفارش بین ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳، مرتب شده بوسیله‌ی ارتباط. لازم است ذکر شود که این موتور جستجو به صورت دوره‌ای به دلیل کسب نشریات جدید، ارتباط، استنادها، و غیره به روز رسانی می‌شود به طوری که فرایند جمع‌آوری مقالات در یک دوره‌ی زمانی کوتاه انجام می‌شود. سه مرحله از فرایند تحقیق به شرح زیر است:

 

 

  •  

جدول۱. مشخصات مطالعات مروری/جزئا مروری

مقاله

ناحیه

حیطه

سال

تعداد مقالات

Meade, Sarkis, and Presley (2007)

RL

تعاریف، پژوهش و فرصت‌های پژوهشی

تا ۲۰۰۶

-

Sasikumar and Kannan (2008b)

RL

بهبود محصولات تاریخ انقضا یافته و مدیریت فهرست اموال

تا ۲۰۰۸

-

Sasikumar and Kannan (2008a)

RL

توزیع معکوس

تا ۲۰۰۹

۱۷۰

Rubio et al. (2008)

RL

مدیریت عملیات و تولید

۱۹۹۵-۲۰۰۵

۱۸۶

Pokharel and Mutha (2009)

RL

ناحیه‌ی کل در RL

۱۹۷۱-۲۰۰۸

۱۵۱

Akcalı, Cetinkaya, and Uster (2009)

RL&CLSC

مدل‌های طراحی شبکه

تا ۲۰۰۸

۲۲

Sasikumar and Kannan (2009)

RL

ناحیه‌ی کل در RL

۱۹۶۷-۲۰۰۸

۵۴۳

Chanintrakul et al. (2009)

RL

مقالات طراحی شبکه

۲۰۰۰-۲۰۰۸

-

Ilgin and Gupta (2010)

RL&CLSC

تولید آگاهانه از نظر زیست محیطی و بهبود محصول

۱۹۹۸-۲۰۰۹

۵۴۰

Chan et al. (2010)

RL

دقیقا به موقع (JIT) و تدارکات معکوس

تا ۲۰۰۹

۱۲۵

Akcalı and Cetinkaya (2011)

CLSC

مدل‌های کمیتی برای فهرست اموال و برنامه‌ریزی تولید

تا ۲۰۰۹

-

Jayant, Gupta, and Garg (2012)

RL

تقریبا همه‌ی ناحیه

۱۹۹۰-۲۰۰۹

۱۱۳

Carrasco-Gallego, Ponce-Cueto, and Dekker (2012)

CLSC

مطالعات موردی

تا ۲۰۱۰

۱۰

Fang et al. (2007)

پایداری

مطالعات موردی

تا ۲۰۰۵

۱۳ صنعت اکو

مطالعه‌ی ما

RL&CLSC

همه‌ی ناحیه در RL و CLSC

۲۰۰۷-۲۰۱۳

۳۸۲

 

 

  • در مرحله‌ی دوم، برای اطمینان حاصل کردن از پوشش انتشارات اخیر، پژوهش مشابهی برای یافتن مقالات منتشر شده در سال ۲۰۱۳ با کلمات کلیدی مشابه انجام می‌شود. در این مرحله، ۲۰۰ مقاله‌ی جدید در نظر گرفته می‌شود، و مقالات مرتبط که متعلق به ناشران پیش از این ذکر شده هستند (در ارتباط با حیطه‌ی این پژوهش)، انتخاب و مورد بررسی قرار می‌گیرند.
  • سوما، مقالات انتخاب شده در دو مرحله‌ی اول، همراه با نتایج کلمات کلیدی مشابه در پایگاه داده‌ي وبگاه علم (WOS) برای اطمینان حاصل کردن از قابلیت اطمینان فرایند یافتن و انتخاب مقالات، کنترل مجدد می‌شوند. در ارزیابی فرایند انتخاب مقالات پیشرفته‌ی مرتبط در این ناحیه از مطالعه، همه‌ی مقالات جمع‌آوری شده در دو مرحله‌ی اول در نظر گرفته می‌شوند. در نتیجه‌گیری این مرحله، مناسب‌ترین مقالات بر اساس ارتباط موضوع‌ها (مقالاتی که مبحثی را در RL/CLSC  ارائه می‌دهند و دقیقا کلمات کلیدی مشابهی را در مباحث غیر مرتبط ذکر نمی‌کنند)، رتبه‌ی مجلات (چند مقاله در مجلات محلی وجود دارند که نمی‌توانند در سطح بین‌المللی به حساب آیند)، و استنادها (در چند مورد، مقالاتی با استنادهای بالا در مجلات سطح پایین وجود دارند که ما آن‌ها را در فهرست نهایی در نظر گرفتیم) انتخاب می‌شوند. سپس بقیه‌ی مقالات انتخاب و در این مطالعه، بررسی و تجزیه و تحلیل می‌شوند.

در نهایت، ۳۸۲ مقاله در مطالعه‌ی مروری نوشتجات، بررسی و طبقه‌بندی می‌شوند. آن‌ها بررسی می‌شوند و ویژگی‌های متفاوتشان مجزا و در یک صفحه‌ی گسترده‌ی فراهم شده، برای اینکه از نظر کلی تجزیه و تحلیل شوند ثبت می‌شوند. دقت در اعتبار بوسیله‌ی آزمون‌های اعتبار انجام شده بوسیله‌ی دو محقق که آن‌ها نیز از روش‌های قیاسی و استنتاجی به طور همزمان استفاده کردند به دست آمد.

۳.۲. تجزیه و تحلیل توصیفی

این مطالعه، اقدام به تجزیه و تحلیل ۳۸۲ مقاله‌ی منتشر شده بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ می‌کند که در شکل ۲ نشان داده شده است.

توزیع مجلاتی که مقالات انتخاب شده در آن‌ها منتشر می‌شوند مطلوبیت‌های مجلات مختلف در مدیریت RL و CLSC را مشخص می‌کند. انتشارات و توزیع مجلات در جدول ۲ و شکل ۳ ارائه شده است.

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 54
قیمت : 16000
خرید