iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

بررسی تاثیر کیفیت حسابرسی بر قیمت گذاری کمتر از واقع عرضه¬های عمومی اولیه سهام ipo underpricing در بورس اوراق بهادار تهران

نوع : word - قیمت :10000 تعداد صفحه : 18

بخشی از تحقیق : 

چکیده

  هدف از انجام این تحقیق بررسی تأثیر کیفیت حسابرسی بر قیمت گذاری کمتر از واقع سهام عرضه­ی اولیه در شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران است. معيارهاي کيفيت حسابرسي در اين پژوهش اندازه­ی موسسه­ی حسابرسی و تخصص حسابرس در صنعت در نظر گرفته شده است. به همین منظور دو فرضيه تدوين و داده­هاي مربوط به 108 شرکت عضو بورس اوراق بهادار تهران براي دوره­ی زماني بين سال­هاي 1380 تا 1390 مورد استفاده قرار گرفت. براي آزمون فرضيه­ها از تکنيک رگرسيون چند متغيره به روش داده­هاي مقطعی استفاده شد. نتایج حاصل از تحقیق نشان داد بین تخصص موسسات حسابرسی و قیمت گذاری کمتر از واقع رابطه­ی معناداری وجود ندارد. همچنین نتایج این پژوهش مبین این است که اندازه­ی موسسه­ی حسابرسی رابطه­ی منفی و معناداری با قیمت گذاری کمتر از واقع سهام عرضه اولیه دارند.

كليد واژه­ها

تخصص حسابرس در صنعت ، اندازه­ی موسسه­ی حسابرسی و قیمت گذاری کمتر از واقع

 

 

 

 

1)مقدمه

   در بورس­هاي صاحب نام، سالانه شركت­هاي زيادي براي اولين بار، مبادرت به عرضه عمومي سهام خود مي­نمايند كه در برخي موارد به400 -300 مورد در سال نيز مي­رسد ؛ ليكن يكي از مسائلي كه در اين زمينه با آن روبه رو هستند ، قیمت گذاری سهام می­باشد. از آن جا كه شركت مزبور، پيش از اين، تجربه عرضه سهام و قيمت­گذاري آن را نداشته است در نتيجه معامله سهام شركت مزبور، ريسك بالايي به همراه دارد. برای شرکت­ها مهم است، که قیمت تعیین شده برای سهام آن­ها نشان دهنده ارزش واقعی دارایی­های و فرصت توسعه و رشد آن­ها در آینده باشد. این موضوع در حالی است، که مطالعات و تحقیقات انجام شده توسط بسیاری از محققان در سراسر دنیا در زمینه عرضه اولیه اوراق بهادار، نشان می­دهد که قیمت تعیین شده برای سهام و اوراق بهادار شرکت­ها در اولین عرضه آن در بازار دارای مطلوبیت لازم نبوده و باعث می­شود که سرمایه گذاران بتوانند با خرید سهام این شرکت­ها، در کوتاه مدت سود خود را افزایش داده و از بازده غیر عادی بهره مند شوند (حق بین،1387).

   برخي از مشكلات عرضه اوليه سهام آن است كه IPO  ،فروش سهام بنگاه­هايي است كه پيش از آن، توسط تعداد محدودي سرمايه­گذار تامين مالي شده­اند، در نتيجه به احتمال فراوان همين عامل باعث مي­شود تا سرمايه­گذاران اوليه (قبل از عرضه) نسبت به سرمايه گذاران بعدي در هنگام عرضه سهام، داراي اطلاعات بيشتر و مهم­تري در مورد وضعيت بنگاه باشند كه سبب ايجاد عدم تقارن اطلاعات و به دنبال آن، برخي ناهنجاري هاي مرتبط مي­گردد.(ظریف فرد و مهرجو، 1383).

  با توجه به اینکه مطالعه در مورد قیمت گذاری کمتر از واقع و شناخت عوامل موثر بر آن یکی از مسایل مهم در زمینه عرضه­ی عمومی اولیه سهام می­باشد، ما در این تحقیق، به بررسی تاثیر کیفیت حسابرسی بر قیمت گذاری کمتر از واقع سهام عرضه­ی عمومی اولیه شرکت­ها پرداخته ایم. نتایج آن می­تواند به مدیران و حرفه­ی حسابرسی  ، سرمایه گذاران در جهت اتخاذ تصمیمات و سیاست گذاری مناسب در زمینه قیمت گذاری سهام ، یاری برساند.

2)مبانی نظری و پیشینه تحقیق

1-2)مبانی نظری

  عرضه اولیه سهام به حالتی گفته می­شود که در آن یک بنگاه اقتصادی که تا کنون در بازار بورس اوراق بهادار فعالیت نداشته است سهام خود را از این طریق به عموم مردم به فروش می­رساند. علت توجه زیاد به، پدیده­ی عرضه اولیه سهام ، چرایی انجام عرضه و وجود بازده غیر عادی می باشد (ریتر،1988 ).

    لیونگ وست(2005) عرضه­ی اولیه یک بنگاه را نقطه­ی عطف عمر بنگاه می­داند. طبق گفته­ی وی اگر عمر یک بنگاه اقتصادی را به صورت قیفی در نظر بگیریم، ورود به بازار بورس اوراق بهادار و عرضه عمومی اولیه را می­توان محل گذار از منطقه باریک قیف وارد شدن به فضای بازتر توصیف کرد در این توصیف منطقه­ی باریک قیف به زمانی که بنگاه هنوز عرضه عمومی نداشته است اشاره دارد و فضای باز آن معادل عمری است که بنگاه برای تامین وجوه مالی خود مشکلات بسیاری دارد. موسسات مالی و بانک­ها در دادن وام به این گونه بنگاه­ها دقت زیادی می­کنند و نرخ بهره بالاتری را برای وام در نظر می­گیرند. عرضه عمومی دسترسی بنگاه به سهام سرمایه را تسهیل کرده و آن را با نرخ هزینه کمتری فراهم می­کند.

  عرضه عمومی سهام و ورود به بورس اوراق بهادار، دارای مخارج و محدودیت­های نیز می­باشد که از مهم­ترین هزینه­ها، می­توان به هزینه تهیه اطلاعات طبق قوانین بورس اوراق بهادار، هزینه حسابرسی بنگاه و ارایه صورت­های مالی حسابرسی شده، هزینه­های پذیره نویسی و صدور سهام و نیز برخی هزینه­های کیفی نظیر مدت زمانی که مدیران ارشد بنگاه­ها برای انجام امور مربوط به عرضه عمومی سهام صرف می­نماید ، اشاره نمود که البته مقدار این هزینه­ها بسته به حجم عرضه و توان بازار سازی شرکت­ها متفاوت است (دستگیر و علیخانی بوانی،1387)

   نکته قابل توجه آن که هرچه مطالب مندرج در آگهی پذیره نویسی اولیه به عنوان اولین سند حاوی

اطلاعات مربوط به شرکت که می­بایست در آغاز فرایند عرضه عمومی اولیه ارائه گردد، غنی­تر باشد، عدم تقارن اطلاعات میان شرکت منتشرکننده سهام و سرمایه گذاران و به دنبال آن ارزش گذاری زیر قیمت کاهش یافته و در نتیجه، عملکرد بلند مدت قیمت ها نیز بهبود خواهد یافت (سینگ[1]،2012).[1] - Singh

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 18
قیمت : 10000
خرید