iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

مزايا ، معايب و بررسي بسترهاي بانكداري الكترونيك

نوع : word - قیمت :9000 - تعداد صفحه : 15

بخشی از مقاله : 

چكيده

با توجه به رشد روز افزون  شبكه اينترنت و قابل دسترسي بودن براي همگان تجارت الكترونيك در كشور رو به رشد مي باشد . اين مسئله باعث ايجاد تغييرات عمده‌اي در شكل پول و سيستم‌هاي انتقال منابع در عرصه بانكداري گرديده است .شيوه عرضه خدمات در بانكها متحول شده و اين تحولات زمينه پديده‌هايي مانند: Mobile Banking، Internet Banking، Cyber Banking  و ... گرديده است. در اين مقاله بر آن شديم تا ضمن بررسي مختصر مفاهيم بانكداري الكترونيكي و بسترهاي آن ، مزايا و معايب بانكداري اينترنتي را بررسي كرده و نيز به اصول مديريت ريسك براي بانكداري الكترونيك به طور خلاصه بپردازيم .

 

 

 

 

 

كلمات كليدي

تجارت الكترونيك ، بانكداري الكترونيكي ، بانكداري اينترنتي ، امضاي ديجيتال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1-بانكداري الكترونيك

تجارت الكترونيك واژه‌اي است که براي تجارت از طريق سيستم‌هاي اطلاعاتي، ارتباطي بکار مي‌رود .به طور مختصر تجارت الكترونيك عبارت است از هر نوع تجارتي که از طريق رابط الکترونيکي  مانند تلويزيون، فکس و يا اينترنت انجام مي شود به عبارت ديگر تجارت الکترونيک مجموعه ارتباطات، مديريت اطلاعات و قابليت هاي امنيتي است که به سازمانها اجازه مي دهد که اطلاعات مربوط به فروش و  خدمات و کالاها را با هم رد و بدل کنند. تجارت الکترونيک انجام کليه فعاليتهاي تجاري با استفاده از شبکه‌هاي ارتباطي کامپيوتري، به ويژه اينترنت است.به عبارت ديگر تجارت الکترونيک، نوعي، تجارت بدون کاغذ است. به وسيله تجارت الکترونيک تبادل اطلاعات خريد و فروش و اطلاعات لازم براي حمل و نقل کالاها، با زحمت کمتر و مبادلات بانکي با شتاب بيشتر انجام خواهد شد. شرکتها براي ارتباط با يکديگر،محدوديتهاي فعلي را نخواهند داشت و ارتباط آنها با يکديگر ساده تر و سريع تر صورت مي‌پذيرد. تجارت نقشي بسزا و چشم گيري در زندگي روزمره ما به عهده گرفته‌است به طوري که اجتناب از آن کار آساني نيست.

با رشد روزافزون معاملات تجارت الكترونيك در سطح جهان و نياز تجارت به حضور بانك جهت نقل و انتقال منابع مالي، بانكداري الكترونيك به عنوان بخش تفكيك ناپذير از تجارت الكترونيكي داراي نقشي اساسي در اجراي آن مي باشد .

بانكداري الكترونيك را مي توان به عنوان فراهم آورنده امكاناتي براي مشتريان، كه بدون نياز به حضور فيزيكي در بانك و با استفاده از واسطه هاي ايمن بتوانند به خدمات بانكي دسترسي يابند، تعريف نمود . با توجه به اين تعريف مي توان گفت كه  نقل و انتقال عمليات مالي در محيط‌هاي الكترونيك صورت مي گيرد .

 

2- بسترهاي بانكداري الكترونيكي

تجارت و بانکداري الکترونيک نيازمند وجود بسترهاي مختلفي است . از جمله بسترهاي نرم افزاري مانند : سيستم‌هاي عامل، مرورگرهاي وب، زبانهاي برنامه‌نويسي توليد كننده‌هاي برنامه‌هاي تحت وب و بانكهاي اطلاعاتي مبتني بر سرويس‌دهنده و ... بسترهاي سخت افزاري همچون : شبكه و انواع آن،  EFTPOS ، دستگ‍اههاي Pinpad ، مودم و ... بسترهاي مخابراتي و همچنين بسترهاي حقوقي مي باشد  .

 

2-1-بسترهاي نرم افزاري

بسترهاي نرم‌افزاري بطور خلاصه مي‌توان در ابعاد فني ، فرهنگي، آموزش و حقوقي مورد توجه قرار داد. بعد فني بسترهاي نرم‌افزاري را مي‌توان در فناوريهاي ايجاد شده در زمينه‌هاي سيستم‌هاي عامل، مرورگرهاي وب، زبانهاي برنامه‌نويسي توليد كننده‌هاي برنامه‌هاي تحت وب، بانكهاي اطلاعاتي مبتني بر سرويس‌دهنده مورد بررسي قرارداد. علاوه بر بعد فني در بسترهاي نرم‌افزاري ابعاد آموزشي، فرهنگي و حقوقي نيز در پذيرش تجارت و بانكداري از اهميت فراواني برخوردار است. عدم توجه به وضعيت آموزشي، فرهنگي و عدم بسترهاي حقوقي مناسب  در يك كشور موجب شكست تجارت و بانكداري الكترونيك خواهد شد. 

  • نرم‌افزارهاي مورد نياز بخش خارجي بانك : تنها نرم‌افزار مورد نياز مشتريان، يك نرم‌افزار مرورگر وب مانند Internet Explorer يا Netscape است كه ميبايست از رمزنگاري 128بيتي پشتيباني كند.
  • زبانهاي برنامه‌نويسي مورد استفاده در توليد برنامه‌هاي كاربردي : بيشتر زبانهاي برنامه‌نويسي كه اخيراً مورد توجه قرار گرفته‌اند از نوع شي‌گرا مي‌باشند. برنامه‌هاي كاربردي بانكداري الكترونيك با توجه به اينكه بايد در سطح اينترنت و يا اينترانت قابل اجرا باشند، مي‌بايست به زبانهاي HTMLو يا DHTML و يا ASP باشند. عدم وابستگي برنامه‌هاي كاربردي به سخت‌افزار و نوع سيستم عامل (plateform) يكي از خصوصيات برنامه‌هاي تحت اينترنت و اينترانت محسوب مي‌شود. در طراحي صفحات web بصورت پويا از زبانهاي اسكريپت مانند javascript و يا ASP.NET, vbscript استفاده مي‌شود. همچنين  Macromedia Cold Fusion Server جهت انجام عمليات گزارش‌گيري، محاسبات و ديگر عمليات محاسباتي توسط Cold Fusion Script است. اين نرم‌افزار براساس كليد ويژه عملياتي مورد نياز در تجارت‌ الكترونيك و برنامه‌هاي كاربردي تحت Webرا مي‌تواند در اختيار قرار دهد و آنگاه با امنيت و سرعت بالا مي‌تواند عمل نمايد. درايور ODBCبراي IBM DB2 نيز بر روي  Web Serverنصب مي‌شود تا ارتباط بين  Cold Fusionرا با بانك اطلاعاتي رايانه هاي بزرگ را فراهم نمايد. رايانه هاي شخصي مشتريان نيز مي بايست به  نرم‌افزار LivePerson.Com نيز مجهز باشد.
  • بانكهاي اطلاعاتي : نوع بانك اطلاعاتي مورد استفاده در برنامه‌هاي كاربردي در سطح اينترنت و يا اينترانت بصورت بانك اطلاعاتي مبتني بر «سرويس دهنده»مي‌باشد، بطوريكه بانك اطلاعاتي در يك «سرويس دهنده» قرار مي‌گيرد و تمامي پرس و جوها از سوي «سرويس گيرنده‌ها» به سمت «سرويس دهنده» هدايت مي‌شود. و از طريق مديريت بانك اطلاعاتي عمليات پردازش شده و آخرين اطلاعات به بانك اطلاعاتي افزوده مي‌شود.  اين نوع از بانكهاي اطلاعاتي از نوع رابطه‌اي مي‌باشند. يكي ديگر از ويژگيهاي اين نوع از بانكهاي اطلاعاتي مربوط است به يكپارچگي داده‌هابه نحويكه مانع از ذخيره سازي داده‌هاي تعريف نشده در آن مي‌شود. انواع بانكهاي اطلاعاتي مورد استفاده در طراحي سيستمهاي سرويس دهنده و سرويس گيرندهعبارتند از: informix, Db2, Oracle, SQL server .

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 15
قیمت : 9000
خرید