iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

گزارش کارورزی ایمنی در شرکت پخش و پالایش نفت

نوع : word - قیمت :10000 تعداد صفحه : 21

بخشی از کارورزی : 

تعاریف و محتوا

اصولاً ایمنی صنعتی رشته ای است گسترده که به مجموعه تدابیر، اصول و مقرراتی گفته می شود که با به کارگرفتن آنها می توان نیروی انسانی و سرمایه را در برابر خطرات گوناگون در محیطهای صنعتی به گونه ای مؤثر و کارا نگه داری کرد و به این وسیله یک محیط کار بی خطر و سالم برای افزایش کارایی کارکنان بوجود آورد.

ایمنی

تعریف ایمنی عبارت است از میزان درجه دور بودن از خطر، واژه (Hazard ) که در تعریف علمی ایمنی آمده است، در واقع شرایطی است که دارای پتانسیل رساندن آسیب به کارکنان، تجهیزات و ساختمانها، از بین بردن مواد یا کاهش کارایی در اجرای یک وظیفه از پیش تعیین شده می باشد.

هنگامی که ( Hazard ) وجود دارد امکان وقوع اثرات منفی یاد شده وجود خواهد داشت.

کلمه ( Danger ) گویای قرارگرفتن در معرض یک (Hazard ) است، یه این ترتیب ایمنی متضاد (Danger ) بوده است، و در صدد حذف خطرات بالفعل موجود در محیط کار می باشد.

ایمنی به طور صد در صد و متعلق وجود ندارد و عملا هم هیچگاه حاصل نخواهد شد از اینروست که گفته می شود ایمنی حفاظت نسبی در برابر خطرات است.

منظور از ایمن و غیر ایمن چیست؟

یک مکان، یک کار معین و یا یک دستگاه زمانی ایمن انگاشته می شود که احتمال خطر مرگ، مجروح شدن و یا ابتلا به بیماری برای کسانیکه در آنجا بوده یا با آن دستگاه کار می کنند در حد قابل قبول پایین باشد. به طور کلی، میتوان چنین گفت که میزان خطر قابل قبول با پایین آمدن سطح ایمنی، افزایش و با افزایش سطح ایمنی کاهش می یابد. در واقع بهداست حرفه ای بیماریها را کاهش می دهد و ایمنی صنعتی به کاهش تمام خطرات می پردازد.

مهندسی ایمنی صنعتی:

با توجه به تعریف ایمنی، مهندسی ایمنی عبارت است از ” مقررات یا نظامی که برای کاهش وقوع حوادث از طریق حذف یا کنترل خطرات بکار می روند ) در مهندسی ایمنی صنعتی مسائلی که ایمن کردن محیط کار مورد توجه قرار می گیرند عبارتند از:

 الف- پیشگیری از حوادث

 ب- عوامل انسانی ج- طراحی و جا نمایی دستگاهها و تجهیزات

 د – مدیریت و راهبری ایمنی

 ه – آموزش

و – بازرسی

حیطه فعالیت مهندسی ایمنی امروزه گسترده تر شده است و به شاخه ها و گرایشهای گوناگون دانشگاهی گسترش یافته است که عبارت است از :

 ۱- مدیریت خطر

 ۲- پیشگیری از خطرات

 ۳- مهندسی آتش سوزی

 ۴- کنترل خطر

مدیریت و راهبری ایمنی

مدیریت، مسئول ایمنی و بهداشت کارکنان است، همانگونه که یک مدیر برای بهره وری وسود آوری مسئولیتی سنگین دارد، در مورد ایمنی و بهداشت نیز چنین وضعیتی صادق است تولید از دست رفته ممکن است از طریق بهبود مدیریت مجددا بدست آید. اما هیچ راهی برای جبران تلفات انسانی که در نتیجه بروز حوادث حاصل می شود، وجود ندارد. این نکته مورد توافق متخصصان علم مدیریت است که تنها ۱۵ درصد از مشکلات سازمان یا کارخانه ممکن است بوسیله کارکنان حل و کنترل شود، در صورتیکه ۸۵ درصد این مشکلات را می توان از طریق مدیریت مهار کرد.

عوامل اصلی در مدیریت ایمنی عبارتند از :

۱- برنامه ریزی ایمنی

 ۲- سازماندهی ایمنی و فعالیت های آن

۳- هدایت برنامه های ایمنی

 ۴- کنترل عملکرد ها و نتایج حاصله

تاریخچه ایمنی

تقریبا 3000 سال قبل از میلاد بر روی سنگ نوشته هایی در مورد زخمها و طرز مداوای آن کشف شده است که نشان دهنده تاکید مردم در آن زمان بر روی جراحتها و زخمهای ایجاد شده در اثر حوادث و روشهای مداوای آن می باشد.

در 2000 سال قبل از میلاد در عصر حمورابی نوشته هایی که بر روی پاپیروس بدست آمده است نشان داد که در آن زمان قانونی در 288 بند وجود داشته است که بندهای 28 و 199 ام آن در ارتباط با غرامت در اثر ایجاد یک حادثه بحث نموده است.

در قرن 11 میلادی در کشورهای اروپایی قوانینی در ارتباط با غرامت برای اعضای مختلف بدن وجود داشته است , بطوریکه در این قوانین برای اعضای مختلف بدن غرامتهای متفاوتی را تعیین نموده است.

در قرن 18 میلادی با شروع انقلاب صنعتی در انگلستان تاکید صنعت گران از تولید با کیفیت خوب به تولید با حجم زیاد تغییر پیدا کرد. این تفکر سبب گردید که صنعتی شدن صنایع دستی با پیشرفت زیادی انجام گیرد.

این مساله باعث شد که حوادث ناشی از کار به عنوان یک مساله مهم مطرح گردد.

 

 

تاریخچه پیدایش و توسعه ایمنی و بهداشت حرفه ای

یکی از نخستین شواهد کنترل مخاطرات کار مربوط به دوران روم باستان به سده دوم پیش از میلاد است. در آن زمان معدنچیان با استفاده از پارچه ای جلو دهان خود را می بستند تا  از استنشاق گرد  وغبار جلوگیری نمایند. در همین زمینه پزشکان و دانشمندانی چند، پا به میان گذاشتند و گام هایی جهت اعتلای تندرستی نیروی کار برداشتند؛ بعنوان مثال:

 نخستین بار سقراط (Hippicratis  ) در سده چهارم پیش از میلاد مسمومیت کارگران با سرب را تشخیص داد. پلنی (Plany  ) درسده نخستین پس از میلاد خطرات سولفور روی را بازشناخت و توصیه کرد که افراد برای  جلوگیری از خطرات گرد وغبار از ماسک تنفسی استفاده کنند و خود را در کیسه ای بپوشانند.

 در سال 1472 النبوگ (Ellenbog  ) نخستین نشریه بهداشتی در مورد بیماریها و آسیب‌های شغلی را در بین معدنچیان انتشار داد. او همچنین در مورد سمیت منواکسیدکربن، جیوه، سرب و اسید نیتریک مطالبی نگاشت.

 در سال 1556 پزشکی بنام اگریکولا (Agricola  ) برای کارگران معادن و بیماری‌های آن‌ها مطالعاتی انجام داد و حاصل مطالعات خود را در کتابی منتشر نمود.

در سال 1567 پزشکی از سوئیس به نام پاراسلوس (Paracelsus  ) کتابی در مورد بیماریهای شغلی معدنچیان و فلزکاران نگاشت.

 نخستین کتاب معتبر در طب در سال 1700 به سویل رامازینی (Ramazzini  ) که او را پدر طب کاری می‌نامند منتشر شد. او نخستین فردی بود که به پزشکان توصیه کرد درضمن پرسش هایی خود ازبیمار، پیشه او را نیز جویا شوند زیرا مکن است ارتباطی نزدیک میان شغل فرد و بیماری وی وجود داشته باشد. او مطالعاتی با ارزش بروی معدنچیان و کیمیاگران، شیشه سازان، آهنگران و دباغان انجام داد.

پس از انقلاب صنعتی (در نیمه دوم سده هیجدهم) صنعت و فنآوری (تکنولوژی) رشد چشمگیری یافت اما برخلاف بهبود وضع زندگی، افزایش سطح تولید و راحت‌تر شدن کارها، که ناشی از پیشرفت علمی و فنی بود، مشکلات و گرفتاری‌های بسیاری برای انسان بوجود آمد و سبب شد که انسان معاصر در معرض خطرات و تهدیدهای بی شماری قرار گیرد که از آنجمله می توان به بیما ریها و حوادث ناشی از کار و کهولت‌های زودهنگام که در اثر شرایط نامطلوب کاری ایجاد می شوند، اشاره کرد.

پیدایش چنین معضلات نیاز شدید و اساسی به فراگیری و رعایت اصول ایمنی و بهداشت کار را نمایان ساخت و انسان را برآن داشت تا درصدد چاره جویی بنیادی برآید و برای حفظ نیروی انسانی و تأمین تندرستی ایمنی و بهداشت آن تدابیری بیندیشد و با مسئله بگونه ای علمی و نهادین برخورد کند.

بدین ترتیب نظام علمی نوینی به نام بهداشت حرفه ای روبه تکامل گذاشت. امروز این علم تمام مسائل گوناگون پزشکی، بهداشتی و ایمنی را در هر پش دربر می‌گیرد.

امروزه بهداشت حرفه‌ای بدین صورت تعریف می شود:

 علم و هنر پیشگیری از اثرات سوئی که در طرز کار، محیط کار و خصلت کار وجود دارد و سلامت شاغل را به خطر انداخته و باعث ایجاد بیماری های حرفه ای، مسمویت های شغلی و حوادث ناشی از کار شود.

 

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 21
قیمت : 10000
خرید