iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

GPRS چیست ؟

نوع : word - قیمت :5000

بخشی از تحقیق :

مقدمه

اهمیت تکنولوژی سرویس های مبتنی بر  IPدر دنیای ارتباطات بی سیم با افزایش روزمره همراه می باشد. امروزه شبکه های سلولی به عنوان متد جدید دسترسی به اینترنت و شبکه های مبتنی بر IP استفاده می شوند.در این راستا، تلاش های زیادی جهت بینه سازی شبکه های سلولی برای ارائه سرویس های دیتا صورت گرفته است، که GPRS ما حاصل آن تلاش هاست. GPRS که کوتاه شده عبارت (( General Packet Radio Service )) می باشد، در واقع مکمل سیستم GSM بوده که می تواند سرویس های متنوع تر و با نرخ بیت بالاتری ارائه نماید.

‏در این مقاله به معرفی ساختار شبکه GPRS و سرویس های قابل ارائه در آن پرداخته می شود.‏امروز همزمانی رشد سریع شبکه موبایل سلولی و افزایش تعداد کاربران اینترنت، شرایط را جهت ترکیب هر دو تکنولوژی فراهم آورده است. محصول این ترکیب، سرویس های داده در بستر شبکه بی سیم سلولی است. سرویس های داده در شبکه سلولی موجود، نیازهای کاربران و فراهم کنندگان سرویس ها را تامین نمی کنند.

‏از نقطه نظر کاربران، نرخ انتقال دیتا، بسیار پائین بوده و زمان تنظیم برقراری یک ارتباط بسیار طولانی است. از نقطه نظر فنی، بستر ارائه این سرویس ها مبتنی بر مدار (Circuit) است که به تبع آن، در بخش رادیویی، یک کانال ترافیکی مستقل، تنها به یک کاربر تخصیص می یابد در حالیکه در ترافیک پیاپی (Burst) مثل اینترنت، ترافیک، مبتنی بر بسته (Packet) بوده و چندین کاربر همزمان می توانند از یک کانال فیزیکی استفاده نمایند.

GPRS بستر جدیدی در کنار شبکه GSM سلولی است که امکان ارائه این نوع سرویس ها را فراهم می آورد. از مهمترین مزایای GPRS صرفه جویی در منابع رادیویی است بدین نحو که تنها زمانی که ترافیک ‏داده وجود دارد، از منابع موجود در شبکه استفاده شده و نیز همزمان ‏چندین کاربر امکان استفاده از سرویس را دارا هستند.

‏با افزایش کارایی GPRS، هزینه های فراهم کردن سرویسهای دیتا، کاهش یافته و به تبع آن ضریب نفوذ سرویس های دیتا در بین کاربران تجاری و معمولی افزایش خواهد یافت.  ‏علاوه بر تهیه سرویس های نوین برای کاربران امروزی موبایل، GPRS به عنوان گامی به سوی شبکه های نسل سوم می باشد.GPRS برای اپراتورهای شبکه موبایل این امکان را فراهم می کند که شبکه ای مبتنی بر IP ‏جهت ارائه سرویس های داده پیاده سازی نمایند که مسلماَ با راه اندازی سرویس های نسل سوم، به راحتی امکان گسترش شبکه IP‏ موجود میسر خواهد بود. از نگاه دیگر GPRS محیطی را جهت تست و توسعه سرویس ها و برنامه های جدید فراهم می نماید که کمک شایانی به کسب تجربه در زمینه این نوع سرویس ها وگسترش سرویس های نسل سوم موبایل خواهد نمود.

نسل های مختلف موبایل

‏در اوایل دهه 1980 ‏، مساله مهم مخابراتی ، ناسازگاری سیستم های تلفن همراه در کشورهای اروپا یی بود. در همان زمان نیاز به سرویس های مخابراتی تا حد زیادی گسترش یافت. به همین دلیل CPET گروهی را برای تعیین یک سیستم موبایل مشترک برای اروپای غربی تشکیل داد. این گروه تحت عنوان  (Group Special Mobile) GSM فعالیت خود را آغاز نمود. البته GSM به معانی دیگری نیز تعبیر شده است، اما رایج ترین لفظی که امروزه مورد استفاده واقع می گردد Global System for Mobile Communication می باشد.

‏در اوایل دهه 1990 ‏عدم وجود یک سیستم یکپارچه برای سیستم موبایل، تبدیل به یک مساله عمومی در تمام دنیا شد. به همین دلیل در دنیای امروزه مخابراتی سیستم GSM در کشورهای اروپای شرقی و همچنین قاره های اسیا، آفریقا و اقیانوسیه به طرز چشمگیری گسترش یافته است. کشور آمریکا، آمریکای جنوبی و ژاپن تصمیم گرفتند که انواع دیگر سیستم های موبایل که با GSM تطابق و سازگاری ندارد را استفاده نمایند. این در حالی است که در آمریکا

(Personal Communication System) PCS نیز استفاده می شود که با اندکی تغییر مطابق تکنولوژی GSM می باشد.

‏سیستم GSM می بایست یک سیستم باز باشد. بدین معنی که این سیستم باید دارای رابط ها و پروتکل های تعریف شده مشخص بین اجزاء مختلف شبکه موبایل باشد. این امر، امکان کار کردن تجیزات مخابراتی مختلف،از تولید کنندگان مختلف را نیز مهیا می سازد.

معماری GSM

‏شبکه موبایل مبتنی برGSM ‏ تحت عنوان شبکهPLMN (Public Land Mobile Network)  مطرح بوده و معمولا به سه بخش کلی تقسیم می گردد.

بخش اول تحت عنوان NSS ‏(Network Swiching System)  می باشد.کلیه تجهیزات سوئیچینگ شبکه در این بخش قرار می گیرند. گاهی اوقات این بخش را Core Network نیز می نامند.بخش بعدی حاوی تجهیزات دسترسی به شبکه موبایل می باشد. معمولا آنتن های موبایل و تجهیزات وابسته به آنها در این بخش قرار می گیرند. این بخش BSS (Base Station System) نامیده ‏می شود.

در نهایت مشابه هر شبکه دیگر، قسمتی می بایست مسئولیت مدیریت بخش های دیگر را داشته باشد. این بخش NMS (Network Management System) می باشد.

‏در صورت نیاز شبکه موبایل می تواند با شبکه های دیگر مانند شبکه تلفن ثابت PSTN

Public Switch Telephone Network))، شبکه داده (PDN :Packet Data Network‏) و یا حتی با شبکه های موبایل دیگر اپراتورها نیز در ارتباط باشد.

 

معمارى و ساختار GPRS

در ساختار GPRS بايد توجه داشت که در MSC/VIR, BSS, MS وHLR که از اجزاء شبکه GSM هستند اصلاحاتى انجام گرديده، براى مثال اطلاعات سرويس GPRS به اطلاعات مربوط به مشترک در HIR اضافه شده است وهمچنين دو گره جديد نيز در شبکه معرفى شده است که عبارتنداز :

گره پشتيبانى خدمات براى : GPRS که (Serving support node) SGSN ناميده مى شود و براى GPRS معادل MSC است و عمليات سوئيچينگ را انجام مى دهد.

گروه پشتيبانى Gateway براى :GPRS که (Gateway GPRS Support Node) GGSN ناميده مى شود و براى برقرارى ارتباط و انجام کنش هاى لازم با شبکه هاى خارجى راهگزين بسته هاى اطلاعات، بکار مى رود و از طريق Backbone شبکه GPRS که بر اساس IP عمل مى کند، به SGSN متصل مى شود. واسط هاى Gi, Gp, Gn, Gb, Um مرتبط کننده عناصر مختلف شبکه GPRS مى باشند که هم براى سيگنالينگ و هم براى انتقال ديتا بکار مى روند. ديگر واسط هاى Gc, Gr, Gs مرتبط کننده SGSN وGGSN با BSS و HLR مى باشند.

پروتکلهايى که در طرح سيگنالينگ GPRS براى کنترل و پشتيبانى عمليات طرح انتقال مطرح ميباشند عبارتند از :,LLC ,SNDCP BSSAP+BSSGP ,MAC ,RLC و GTP و همچنين پروتکلهاى MAP, GMM/SM نيز که از پروتکلها GSM مى باشند، پروتکلهاى ويژه GPRS را نيز در خود دارند.

 

 

کارائى و عملکرد GPRS

شبکه هايى که داراى هسته GPRS مى باشند به وسيله سيستمهاى IS-136TDMA(3G)توسعه يافته اند و پيش بينى مى شود که براىسيستمهاى نسل سوم  (3G) به صورت شبکه مرکزى درآيند. براى اين که شبکه هاى موجودبا سرويس GPRS سازگارى داشته باشند

کانالهاى راديويى به شکل جديدى تعريف شده و عمل تخصيص اين کانالها از انعطاف پذيرى بالايى برخوردار مى باشند به اين معنى که يک تا هشت تايم اسلات را مى توان به يک کاربر و يا چندين کاربر فعال را به صورت اشتراکى به يک تايم اسلات اختصاص داد.

در کنار انعطاف پذيرى اختصاص کانالها عمل تخصيص Downlink , Uplink نيز به صورت جداگانه انجام مى شود. منابع راديويى به طور ديناميکى بين سرويسهاى مکالمه و ديتا مى تواند به اشتراک گذاشته شود و به عنوان تابعى از، بار ترافيکى، علائق و ترجيحات اپراتور عمل نمايد. در سرويس GPRS براى اين که بتوان به ازاى هر کاربر ميزان bit rate را به جاى  kbs 9.6تا بيش از  kbs 150ارائه نمود روشهاى کدينگ گوناگونى ارائه شده و همچنين ذخيره سازى GPRS به صورت سريع (GPRS fast reservation) به شکلى طراحى شده که بتوان انتقال بسته ها را در فاصله زمانى 0.5 تا 1 ثانيه شروع نمود.نوع فایل : word
اندازه فایل : 25
قیمت : 5000
خرید