iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

برسی نقش حراست در پیشگیری از حوادث درصنعت نفت

نوع : word - قیمت :5000

بخشی از مقاله :

چکیده

در صنعت نفت به دلیل شرایط عملیاتی خاص، پتانسیل قابل ملاحظه ای از بروز حوادث وجود دارد. هدف از این پژوهش بیان نقش حراست به عنوان یکی از واحدهای ستادی شرکت نفت ملی ایران در پیشگیری از حوادث می باشد. در این راستا ابتدا به شناسایی علل بروز حوادث و سپس به  بررسی نقش و وظایف حراست در قبل، حین و بعد از وقوع حوادث پرداخته می شود. با یک نگاه تخصصی و جامع محور بر کلیه حوادث در صنعت نفت در می یابیم مبنای ایجاد فرآیند حادثه، تنوع زیادی نداشته و اکثر این حوادث به دلیل نشتی ، انفجار و آتش سوزی می باشد. حال سوال اینجاست که با توجه به تشابه حوادث رخ داده چرا نمی توان از وقوع آنها جلوگیری کرد. در این مقاله با رویکرد پیشگیری از وقوع حوادث پیشنهاداتی مطرح می گردد که می توان به تحلیل حوادث گذشته، انتقال تجربیات، استفاده از مستندات حوادث گذشته هنگام بررسی خطرات فرآیندی اشاره نمود.

واژه های کلیدی: حراست، صنعت نفت، حادثه، پیشگیری

1 - مقدمه

فعالیت ها و فرآیندهای صنعتی همواره با انواع آسیب ها و بلایای متعددی همراه می باشد و به جرأت می توان اذعان نمود که نمی توان فعالیت یا فرآیندی را نام برد که از بحران ها و حوادث گوناگون در امان باشد. در این میان صنعت نفت به دلیل ماهیت مواد، نوع فرآیندها و تجهیزات مورد استفاده بیش از سایر صنایع می تواند صحنه بروز حوادث متنوعی باشد. به همین دلیل نیروهای حراست به عنوان یکی از ستون های مستحکم صنعت نفت بعد از نیروهای ایمنی، HSE و آتش نشانی به دنبال کشف و ابداع راه حل هایی بوده وهستند تا بتوانند آسیب های ناشی از حوادث را به گونه ای کنترل نموده و یا به حداقل رسانند و در واقع حوادث را مدیریت نمایند. (1) یکی از آسیب پذیرترین عناصر این صنعت در مقابل حوادث، نیروهای انسانی می باشند که صدمه به آن علاوه بر تحمیل هزینه های گزاف برای صنعت معضلات اجتماعی فراوان به دنبال خواهد داشت که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. پیشگیری از حوادث علاوه بر افزایش سود و بهره برداری ، موجب حفظ جان و سلامت نیروهای انسانی متخصصی خواهد شد که لحظه به لحظه حضور آنها در محیط های کاری موجب مباهات و افتخار صنعت است. (2 )

ابعاد حوادث در صنعت نفت و به ویژه حوزه پتروشیمی در ایران بسیار وسیع بوده است. برخی از این حوادث منجر به مرگ و برخی دیگر موجب از کار افتادگی و آسیب های ناتوان کننده می گردد که ممکن است تا مدتها باقی بماند. آمار حوادث منجر به فوت در این صنعت روند رو به افزایشی داشته است. تنها طی چند ماه گذشته در سال جاری حوادث آتش سوزی و انفجار متعددی در این صنایع رخ داده که از جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 

 

جدول حوادث رخ داده در صنعت در سال 1395

مکان

تاریخ

آمار کشته‌‌­ ‌‌­ها و مصدومین

علت حادثه

خط لوله در بندر گناوه

16 مرداد 1395

1کشته و 3 نفر مصدوم

آتش سوزی در خط لوله انتقال­گاز­42 اینچی گناوه

پتروشیمی ایلام

11 اردیبهشت 1395

 

1 کشته

سقوط­در ارتفاع 10 متری

پتروشیمی ایلام

12 اردیبهشت 1395

1 کشته

سقوط­در ارتفاع 20 متری در هنگام جوشکاری

 

 

پتروشیمی مبین

 

24 شهریور 1395

4 نفر مصدوم

آسیب­رسیدن به ایستگاه فشار شکن مسیر شماره 3 انتقال­گاز به پتروشیمی مبین و جریان یافتن گاز با فشار و شکستن لوله

پتروشیمی مارون

31 خرداد

1 کشته

سقوط از ارتفاع

پتروشیمی مارون

21 تیر 1395

1 کشته

 سوختگی بر اثرترکیدگی و آتش سوزی خط لوله مایعات NGL

پتروشیمی­بو­علی سینا

10 مرداد 1395

9 نفر مصدوم

سوختگی­با اسید در نوبت دوم نشت مواد شیمیایی

پتروشیمی تندگویان

5 خرداد 1395

یک نفر کشته

سقوط در حوضچه برج خنک­کننده کولینگ تاور

 

 

 

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 9
قیمت : 5000
خرید