iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

مقاله حفاری hse

نوع : word - قیمت :6000

بخشی از مقاله :

فهرست

مقدمه. 2

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست پیمانکاران.. 4

ديدگاه HSE.. 5

خط مشي ايمني، بهداشت و محيط زيست.. 5

استقرار و پياده سازي نظام مديريت ايمني.. 7

ايمني در عمليات دكل هاي حفاري چاه هاي نفت و گاز. 8

مدیریت و ارزیابی ریسک‌های ایمنی و بهداشت حرفه ای دستگاه‌های حفاری.. 12

لزوم پایبندی به مدیریت اچ.اس.ایی در صنعت حفاری.. 14

تجهیز دستگاه های حفاری به سیستم مدیریت پسماند. 15

بومی سازی ۲۲ مجموعه مدیریت پسماند. 16

ایمنی؛ مهمترین هدف استراتژیک ملی حفاری.. 16

استقرار ۱۸ مجموعه تجهیزات مدیریت پسمانددر دکل حفاری.. 16

توجه به امر آموزش در شرکت ملی حفاری ایران.. 17

ضرورت فرهنگ سازی در زمینه رعایت اصول ایمنی.. 17

کاهش ۲ درصدی حوادث حفاری در یک سال.. 17

توجه به سلامت کارکنان مناطق عملیاتی.. 18

استقرار HSE-MS در شرکت ملی حفاری ایران.. 18

مواد و روش ها 19

یافته های پژوهش... 21

مزایای رعایت ایمنی.. 26

بحث و نتیجه گیری.. 28

اقدامات اصلاحی پیشنهادی درخصوص خطرات ایمنی و بهداشت حرفه‌ای.. 28

منابع.. 30

 

مقدمه

  تجربه ساليان دراز مديران اجرايي كشور حكايت از آن دارد كه در اجراي عمليات عظيم پيمانكاري  مهمترين عاملي كه مي تواند به انتقال و ارتقاء فن آوري ملي منجر شود ، حمايت از ايجاد و تقويت شركتهاي پيمانكار[1] يا پيمانكار عمومي در كشور است .

شركتهايي كه بتوانند اجراي يك طرح بزرگ را به طور كامل برعهده گيرند و همچنين در صورت لزوم به اجزاي قابل تفكيك تقسيم كرده و با انتخاب پيمانكاران فرعي(پیمانکاران جزء[2]) نسبت به خريد تجهيزات و نصب و راه اندازي آنها همت گمارند ، در ضمن بتوانند هماهنگي لازم را بين پيمانكاران فرعي ايجاد كنند وبا نظارت مهندسي و كنترل پروژه ، مسئوليت كيفيت كار و عملكرد مناسب طرح و زمانبندي و هزينه نهايي آن را نيز بپذيرند .

  ايجاد تحول اساسي در ساختار استراتژيك مديريت عالي تصميم گيري كشور ، علاوه بر تاسيس شركتهاي پيمانكاري توانمند ، اثرات و مزاياي ديگري نيز به همراه داشته كه از آن جمله مي توان به انتقال فنآوري مربوط به انجام پروژه ها اشاره كرد كه اين امر از جهات مختلف منشا كسب منافع ملي گرديده است . خوشبختانه طي چند سال اخير تلاش مضاعفي در همين راستا و به منظور تقويت شركتهاي پيمانكار جامع درجهت ارتقاء فنآوري ملي صورت گرفته است .

 با رشد روز افزون تكنولوژي همواره خطرات و ريسك هاي ناشي از كار نيز افزايش پيدا مي كند . كنترل اين خطرات نيازمند نوعي سيستم مديريتي است كه منجر به كاهش اين خطرات و حصول اطمينان از افزايش ايمني ، رفاه كاركنان و همچنين حفاظت از محيط زيست مي گردد .

  از آنجايي كه مديريت بهداشت ، ايمني و محيط زيست HSE[3]، از موارد كليدي و بسيار مهم در اجراي عمليات پيمانكاري  مي باشد . لذا لازم است تا با رعايت سطوح مختلف HSE در سازمان ها و پيمانكاران تحت پوشش ايشان نقش مهمي در كاهش ريسكها و خطرات كاري و در نتيجه آن ارتقاي سيستم مديريتي بهداشت ، ايمني و محيط زيست كشور ايفا نمود .

 اين در حالي است كه امروزه شركتهاي پيمانكار عمومي بين المللي ، مديريت اعمال شده HSE و چگونگي عملكرد در اين زمينه را به عنوان يكي از مهمترين شاخص [4]هاي بازاريابي جهاني مي دانند و همواره براي بهبود وضعيت مديريت  HSE موجود و ارتقاي آن مي كوشند تا آمار[5] و اطلاعات مديريت اعمال شده به مشتري (كارفرما) نشان دهد تا در بخش HSE ، سيستماتيك انديشيدن و عمل كردن هدف نهايي است.

دنياي امروز دنياي رقابت است . نرخ سريع تحولات تكنولوژيك، تغيير در الگوهاي مصرف و نيازهاي بازار، بالا رفتن انتظارات جامعه و مسؤوليتهاي اجتماعي سازمانها،‌ عرصه رقابت را روز‏به‏روز تنگ‏تر مي‏نمايد. شرط بقاء در چنين محيطي برخورداري از مزيتهاي رقابتي در سازمان است.

توجه به منابع انساني[6] به عنوان اصلي‏ترين سرمايه سازمان،  بهبود فرآيندهاي كاري در راستاي توليد و عمليات بهره‏‏ور و توجه به موضوعات زيست‏محيطي براي تحقق توسعه پايدار از مهمترين معيارهاي رقابت‏پذيري سازمانها به‏ شمار مي‏روند.

از اين‏رو پرداختن به موضوعات ايمني، بهداشت و محيط‏ زيست به يكي از اولويتهاي كسب و كار در سازمانهاي امروزي تبديل شده است. در اين ميان بهره‏گيري از يك نگرش جامع و نظام‏مند به اين موضوعات اهميت بسياري دارد.

سيستم مديريت بهداشت، ايمني و  محيط ‏زيست پاسخي به اين مهم است.كار در محيطهاي پيمانكاري به لحاظ تنوع كار، حضور گروههاي مختلف كاري و نیز عدم آشنايي كامل با محيط و شرايط كار، با پتانسیل بالای وقوع حوادث ایمنی، بهداشتی و زیست‏محیطی همراه است؛ از این‏رو پرداختن به موضوعات HSE در عمليات پيمانكاري اهميتي دو‏چندان مي‏یابد.

 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست پیمانکاران

 

 كار در محيطهاي صنعتي همواره با پتانسيل وقوع حوادث مختلف همراه است. خطرات ايمني، بهداشتي و زيست ‏محيطي فراواني در محيط كار وجود دارند كه غفلت از وجود آنها و عدم  برنامه‏ريزي جهت مواجهه با آنها مي‏تواند عواقب جبران ‏ناپذيري به ‏دنبال داشته باشد.

 

در این پروژه در ابتدا به معرفی سیستم و علت اهمیت موضوع پرداخته شده است،در بحش بعدی به بررسی محاسن و معایب ایمنی در شرکت ملی حفاری ایران می پردازیم.

 

 

 

 

 

سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست پیمانکاران

هدف مديريت HSE پیمانکاران مبتنی بر ارائه نگرشى برای مديران سازمانها و پیمانکار در رابطه با ابزار و روش هايى مترکز است که بتوان  HSEرا در قالبى استراتژيک اداره کرد.فعاليتهايى که در عملیات پیمانکاری صورت مى پذيرند مخاطراتى را در بردارند که  مى توانند کارکنان و مردم عادى را در معرض صدمات[7] ایمنی و بهداشتی قرار داده وهمچنین میتوانند صدمات محيطى را بهمراه داشته باشند . بکارگيرى مؤثر موارد مطرح در HSE از دغدغه هاى عمده کسانى است که مسئوليت[8]  اداره قسمت هاى مختلف سازمانها و پیمانکاران را به عهده دارند.

در سال هاى اخير تعداد بيشترى از مردم بر اين امر واقف گرديده اند که سياره ما و ساکنان آن به شدت آسيب پذير بوده و صلح، رفاه و کيفيت بالاى زندگى را فقط  مى توان از طريق کاربرد مسئولانه منابع طبيعى و احترام به افراد و شيوه هاى زيستى آنها تأمين کرد. اکنون، مردم انتظار دارند که دولت ها و چهره هاى سرشناس امور، توسعه اقتصادى را به شيوة مسئولانه اى از ديدگاه  اجتماعى ، ایمنی ، بهداشتی و زيست محيطى اداره کنند.

 کميسيون برنتلند[9] در سال ١٩٨٧ ، نياز به توسعة پايدار اقتصادى را چنين تعريف کرد" : توسعه اى که نيازهاى عصر حاضر را بدون فدا کردن امکانات و تواناييهاى نسل هاى آينده در برآوردن نيازهايشان برآورده سازد  ".سیستم مدیریت HSE بخش کليدى تعهدات هر پیمانکار و سازمان نسبت به توسعه پايدار مى باشد. علاوه بر جنبه اخلاقى تلاش در ايجاد آينده اى پايدار ، دلايل قوى اقتصادى براى تضمين مديريت مؤثر HSE پیمانکاران وجود دارند .

کاهش هزينه ها و پرهيز از ريسک ضمن ارتقاى بهره ورى عملياتى، با متمايز ساختن پیمانکاران بر مبناى ميزان مسئوليت پذيرى مديريت HSE اعتبار بين المللى پیمانکاران را افزايش مى دهد. اين افزايش اعتبار ضمن جذب کارکنان مستعد و سرمايه گزارى مالى به ايجاد  همکارى هاى مؤثر بين سازمانها و پیمانکاران کمک مي کند.

 

 

 

 

 ديدگاه HSE

·         حفظ بهداشت و سلامت كاركنان و ايجاد شرايط ايمن كاري

شركت ملي حفاري ايران جلوگيري از بروز حوادث در كليه مراحل برنامه ريزي و عمليات حفاريچاههاي نفت و گاز را در اولويت برنامه هاي خود قرار مي دهد.

حفظ محيط زيست و جلوگيري از وارد شدن صدمه به تجهيزات و انجام اقدام بمنظور حذف يا كاهشاحتمال وارد شدن صدمه به افراد و تجهيزات در درجه اول اهميت قرار دارد.

·         بهبود مستمر

شركت ملي حفاري ايران با پيروي از طرح و برنامه اي مدون در جهت دستيابي به بهبود مستمر گام بر مي دارد و اعتقاد دارد كه با آموزش و مشاركت كاركنان، اين مهم ميسر است.

خط مشي ايمني، بهداشت و محيط زيست

 كاركنان شركت ملي حفاري ايران بعنوان سرمايه هاي اصلي آن تلقي مي شوند. كاهش و حذف حوادث و بيماريهاي شغلي و حفاظت از محيط زيست از جمله برنامه هاي مديريت جهت دستيابي به موفقيت است.

شركت موظف به رعايت نظام مديريتHSE مي باشد . رعايت ملزومات و ملاحظات HSE بالاترين اولويت را در برنامه ريزيها، خدمات وعمليات دارد. اعتقاد بر اين است كه كليه حوادث قابل پيشگيري هستند و جهت تحقق آن بايد از استاندارد هاي موجود استفاده شود .

حفاظت از محيط زيست از طريق برنامه ريزي و طراحي هاي صحيح و انجام كارها به روش مسئولانه قابل دستيابي است. دستيابي به بهبود مستمر در عمليات حفاري و ارائه خدمات جانبي جزو خط مشي شركت ملي حفاري ايران است. هدف كلي، دستيابي به پايين ترين ميزان حوادث، بيماريهاي شغلي و اثرات سوء زيست محيطي مي باشد . دستيابي به اهداف HSE منوط به وجود روابط تنگاتنگ بين پيمانكاران شركت وكارفرمايان آن است . رسيدن به اهداف مورد نظر در مقوله  ايمني، بهداشت و محيط زيست، در گرو همكاريهاي درون سازماني، نه تنها بين سرپرستان و كاركنان بلكه بين تمامي  كاركنان خواهد بود. در شركت ملي حفاري ايران مسئو ليت ها در قبال موضوعات HSE بشرح ذيل مي باشند :

1.     مديريت رهبري مسئوليت برنامه هاي HSE را برعهده دارد و براي كارآئي و اثربخشي برنامه  ها نيازمند وجود شرايط ايمن كاري است .

2.     سرپرستان و ناظران مسئول اشاعه و نهادينه كردن فرهنگ مثبت HSE در خود و زيرمجموعه خودشان مي باشد . سرپرستان بايد كار را با رعايت اصول HSE انجام دهند و از زيرمجموعه  خود نيز آنرا بخواهند .

3.     تمامي كاركنان موظف به مشاركت در اجراي برنامه هاي HSE مي باشند ، كه شامل تبعيت  كامل از تمامي قوانين و دستورالعمل هاي آن و انجام كاها بصورت مسئولانه مي باشند .

 

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 31
قیمت : 6000
خرید