iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

کارآموزی اداره طراحی و مهندسی راه و ساختمان شرکت نفت

نوع : word - قیمت :9000

بخشی از کارآموزی :

فـهرست مطالب

عـنوان

صـفحه

 

فصل اول : آشنایی کلی با مکان کارآموزی

 

تاریخچه سازمان

8

نمودار سازمانی و تشکیلاتی

12

انواع محصولات تولیدی و خدماتی

13

 

 

فصل دوم : ارزیابی بخش های مرتبط با رشته علمی کارآموز

 

موقعیت رشته کارآموز در سازمان

16

بررسی شرح وظایف رشته کارآموز در سازمان

 

امور جاری در دست اقدام

 

برنامه های آینده

 

تکنیک هایی که توسط رشته مورد نظر در سازمان به کار می رود

 

فصل سوم : آزمون آموخته ها و نتایج و پیشنهادات

 

مقدمه

18

اسکلت ساختمان

19

سازه­های بتنی

19

موقعیت زمین

20

عملیات رنگریزی

20

خاکبرداری

20

رگلاژ و تسطیح پی

22

پی­های سازه­های بتنی

22

بتن مگر

23

آرماتوربندی

24

آرماتور حصیری ( مش)

25

نحوه جایگذاری آرماتور

26

نکات مهم در آرماتوربندی

26

بتن­ریزی پی

28

نکات مربوط به بتن­ریزی

30

بتن­ریزی دال­ها و سقف­ها

31

بتن­ریزی دیوار ، ستون و تیرهای اصلی

31

ارزیابی و پذیرش بتن

32

اجرای ستون

33

قالب چوبی

33

قالب فلزی

33

اجرای سقف

34

پل اصلی ( تیر اصلی )

34

پل فرعی ( تیر فرعی )

34

نحوه اجرای تیرچه

35

میلگرد حرارتی

36

قالب بستن دور شناژ سقف

36

بتن ریزی سقف

37

کلاف اتصال

37

 
 

تـاریخچه سـازمان :

      سابقه اكتشاف نفت در مناطق نفتخيز جنوب ايران به سال 1287 خورشيدي (1908 ميلادي) برمي‌گردد، در اين سال در پي تلاش چندساله حفاران و كاوشگران نفت در مناطق شمال‌غرب و جنوب كشور، اولين چاه خاورميانه با توليد اقتصادي، در ميدان نفتون مسجدسليمان حفر و در عمق 338 متري به نفت رسيد.

     بهره‌برداري از اين چاه كه با توليد 500 بشكه در روز عملاً از سال 1290 خورشيدي آغاز شد، سرآغاز فعاليت صنعت نفت ايران محسوب مي‌شود.

     پس از پيدايش نفت در مسجدسليمان، عمليات كاوش براي كشف مخازن ديگر ادامه يافت و درپي آن حوزه‌هاي نفتخيز هفتگل (1306)، آغاجاري(1315)، اهواز(1337)، بينك (1328)، بي‌بي‌حكيمه (1340)، مارون و كرنج (1342) و پازسي و رگ‌سفيد (1343) كشف و مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

     مجموعه اين ميدان­ها با تمامي تاسيسات، كارخانجات و خطوطه لوله مورد نياز توليد، فرآورش و انتقال نفت به پالايشگاه­هاي داخلي و پايانه‌هاي صادراتي نفت خام، هم اكنون بخش عمده‌اي از مناطق نفتخيز جنوب را تشكيل مي‌دهد.

     تا قبل از دهه 50 فعاليت‌هاي مربوط به اكتشاف و توليد در شركت سهامي اكتشاف و استخراج متمركز بود و مركز عمليات اين شركت كه مسئوليت برنامه‌ريزي، تهيه منابع مالي، نحوه برداشت از مخازن و همچنين توسعه ميدان‌ها و تاسيسات فني را به عهده داشت، در مسجدسليمان مستقر بود.

     در آغاز دهه 50 به دليل شتاب گرفتن روند فعاليت‌هاي توليد نفت و گاز و عمليات اكتشاف و حفاري، "شركت خاص خدمات نفت ايران" (اسكو) به عنوان شركت پيمانكار طرف قرارداد شركت ملي نفت ايران، تشكيل و انجام تمامي فعاليت‌هاي اكتشافي، برنامه‌ريزي و اجراي عمليات حفاري، نصب و راه‌اندازي تاسيسات و خطوط لوله، مطالعه ميدان‌ها و تهيه طرح پيشنهادي برنامه‌هاي توسعه و ازدياد ظرفيت برداشت و نيز برآورد بودجه‌هاي ارزي و ريالي را به عهده گرفت.

     در كنار اين شركت، شركت عمليات غيرصنعتي نيز تمامي فعاليت‌هاي غيرصنعتي را از وظايف اصلي توليد در مراحل مختلف تفكيك، عهده‌دار شد. با پيروزي انقلاب اسلامي و خلع يد از پيمانكاران خارج مجموعه عمليات اكتشاف، حفاري و بهره‌برداري به كاركنان و مديران ايران محول شد. همچنين مراكز راهبردي فعاليت‌هاي پشتيباني نيز كه اين زمان در آبادان مستقربود، به اهواز منتقل گرديد.

     در گذر اين تغيير، توليد بيش از 85 درصد نفت و صددرصد گاز و مايعات گازي، خوراك­رساني به پالايشگاه‌ها و شركت ملي گاز ايران و همچنين تامين خوراك هيدروكربوري مجتمع‌هاي پتروشيمي به مديريت مناطق نفتخيز واگذار شد.

     مناطق نفتخيز جنوب اندكي زماني پس از پيروزي انقلاب اسلامي، با وقوع جنگ تحميلي، قدم به ميدان آزموني بزرگ نهاد، وجود تاسيساتي پراكنده و بي‌دفاع كه براي فعاليت در زمان صلح طراحي و ساخته شده بودند، واقع شدن تأسيسات و مبادي صادراتي در ميانه يا خطوط مقدم جنگ و يا حداكثر در فاصله كمي از جبهه‌ها، بزودي تأسيسات و بندرگاه­هاي نفتي اين شركت را به عنوان اهدافي بزرگ و استراتژيك براي حمله هوايي و زميني دشمن مبدل ساخت كه دراين راه حماسه 8 سال جنگ تأسيسات و استمرار توليد و صادرات نفت در زير بمباران وحشيانه دشمن، نام مناطق نفتخيز جنوب ايران را جاودانه ساخته است.

     نگاهي گذرا به افزايش واحدهاي بهره‌برداري، كارخانه‌هاي گاز و گاز مايع، كارخانه‌هاي نمك‌زدايي، پالايشگاه­هاي گاز مايع و بويژه واحدهاي جمع‌آوري، تقويت و تزريق گاز به عنوان پروژه‌هاي تازه و بدون سابقه قبلي و در راس آنها ميدان­هاي نفتي و چاه‌هاي توليدي، خاص مقايسه نسبت چاه‌هاي در مدار راس توليد به كل چاه‌ها در دو مقطع قبل و بعد از انقلاب، اين حقيقت را نشان مي­د‌هد كه مناطق نفتخيز جنوب نه تنها قادر به اجراي برنامه‌هاي فني- تخصصي مي‌باشد بلكه در امر تصحيح و توسعه اين برنامه‌ها نيز با نگرشي ارزشي و متناسب با افزايش نيازهاي مملكتي در مقطع بعد از انقلاب، بسيار موفق بوده است.

 

درجدول زيرتعدادي از ميدان‌ها، چاه­ها و تأسيسات اين شركت در دروه قبل و بعد از انقلاب مقايسه شده است:

 

تاسيسات

تا سال 1357

بعد از سال 1357

تعداد ميدان­هاي نفتي توليدي

24

42

تعداد كل چاه­ها

1397

2450

نسبت چاه­هاي توليدي به كل چاه­ها

4/20%

9/49%

تعداد چاه­هاي فعال و توليدي

354

1352

تعداد واحدهاي ‌بهره‌برداري/تاسيسات توليدي

44

60

تعداد كارخانه‌هاي نمك­زدائي

3

16

تعداد تلمبه‌خانه‌های نفت

6

6

تعداد واحدهاي جمع‌آوري و تقويت فشارگاز

-

36

تعداد ايستگاه­هاي تزريق گاز

-

11

تعداد كارخانجات گاز و گاز مايع

9

16

پالايشگاه­هاي گاز مايع

1

2

تعدادپالايشگاه­هاي‌دريافت‌كننده ‌نفت مناطق

5

8

 

 

 

 

 

 

 

 

تاريخچه و روند شكل‌گيري شركت خدمات رفاهي نفت :

     از آنجا كه تأسيس شركت‌هاي نفت و گاز فرعي در مناطق نفتخيز جنوب در راستاي سياست­گزاري­هاي كلان شركت ملي نفت ايران، با هدف نظارت و كنترل صحيح مسئوليت­ها، ارائه سرويس‌هاي به­موقع و كارآمد و سرعت بخشيدن به عمليات توليد نفت و گاز، با استفاده از آخرين تكنولوژي و فن‌آوري جديد بوده است، شركت خدمات رفاهي نيز، بنا به رسالت و جايگاه خاص خدماتي، از اواخر سال 1382، تحت نظارت و مديريت عاليه، هدايت و راهبري كليه فعاليت­هاي واحدهاي متبوع را با هدف حمايت و پشتيباني عمليات توليد و صادرات نفت و  گاز جنوب به عهده گرفت.

     برنامه‌ريزي و اجراي فعاليت­هاي غيرصنعتي، از جمله ارائه خدمات رفاهي، فرهنگي، هنري، ورزشي و مهندسي، تعميرات و نگهداري ساختمانهاي اداري، منازل مسكوني، تأسيسات فرهنگي- ورزشي، كتابخانه، امور مسافرت و ارائه خدمات جنبي به كاركنان و خانواده هاي آنان و همچنين احداث، توسعه، به­سازي و نگهداشت فضاي سبز ادارات و واحدهاي مسكوني و تصدي هر گونه فعاليت مشاوره‌اي، اداري، پرسنلي، آموزشي، فني و بازرگاني به منظور دستيابي به اهداف متعالي سازمان، خلاصه‌اي از عمليات اجرائي اين شركت به‌شمار مي‌رود.

     تحقق اهداف و برنامه‌هاي اجرائي فوق در قالب مديريت‌هاي خدمات رفاهي و امور پشتيباني، خدمات مهندسي و تعميرات اماكن و تأسيسات، بازرگاني، امور مالي، امور اداري و ساير ادارات مستقل ستادي در ساختار سازماني مصوب، صورت مي‌گيرد. در حال حاضر اين شركت، با برنامه‌ريزي مدون، مسئوليت­هاي فوق را با بكارگيري نيروهاي كارشناس و مجرب، تحت عنوان پيمان­هاي خدماتي، به شركت‌هاي بهره‌برداري نفت و گاز و ساير شركتهاي خدماتي- تخصصي تابعة شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب ارائه مي‌دهد.

 

     در طي دورة كارآموزي دانشجو در محيط عملي كار قرار مي‌گيرد و سعي مي‌كند آموخته‌هاي تئوري و دانشگاهي خود را به صورت عملي پياده كند. در اين هنگام دانشجو مي‌تواند توانايي‌ها و آموخته‌هاي خود را در زمينه عمل بسنجد و از كمبودها و تفاوتي كه محيط درس و محيط عملي دارند اطلاع مي‌يابد. پس از طي اين دوره دانشجو آمادگي لازم را براي ورود به بازار كار بدست مي‌آورد.

     و اما در رشته‌هاي عمران ، تفاوتهاي بسياري بين محيط دانشگاه و محيط عملي كار وجود دارد، دانشجو بايد با قوانين و مقررات شهرداري، محدوديت‌هاي مالي، تكنيكي، و همچنين خواسته‌ها و انتظارات بازار كار آشنايي پيدا كند و طرح معماري را با اين شرايط تطبيق دهد و اين بايد بصورتي باشد كه پس از برآورده كردن اين انتظارات، قوانين و خواست‌ها، طرح معماري ساختمان و همچنان طرحي پاسخگو، هدفدار، كامل و بطور كلي يك طرح «معماري» باشد و اين نيز امكان‌پذير نيست جز با تجربه و دانش بسيار و در آخر هنري كه نياز يك معمار مي‌باشد.

     از نظر زمينه كاري رشته معماري نيز از وضعيت مناسبي برخوردار است. پيشنهادي نيز ارائه مي‌شود اين است كه دانشجوي معماري بايد همواره با محيط كاري معماري ارتباط داشته باشد تا معماري را در عمل تجربه كند و آموخته‌هاي خود را بصورت علمي انجام دهد و بيازمايد و همچنين مهندسين معمار نيز بايد هميشه مشغول مطالعه و آموختن معماري و دانش‌هاي در ارتباط با معماري باشند تا بتوانند معماري قويتر و كامل­تري را ارائه دهند تا شايد آب رفته روزي به جوي باز گردد.

 

 

 

 

 

 

 

بخش دیگر کارآموزی : 

اسکلت ساختمان :

        مجموعه اعضاء سازه ای ساختمان را اسکلت ساختمان می گویند . با توجه به اینکه موضوع اسکلت بتنی می باشد ابتدا به تعریف ساختمان بتنی و اعضای اصلی تشکیل­دهنده آن می­پردازیم .

سازه­های بتنی

اعضای اصلی تشکیل­دهنده سازه­های بتنی :

الف- ستونها          ب- تیرها         ج- دیوارهای برشی

 

الف- ستونها : به عضوی که برای تحمل فشار محوری طراحی می­شود، ستون گفته می­شود.

ستونهای بتن آرمه با توجه به نوع مسلح کردن آنها به سه دسته تقسیم می­شوند.

1-    ستونها با تنگ بسته : به ستونی که دارای مقطع مربع و مستطیل باشد و در آن آرماتورهای طولی توسط تنگ­های جانبی محصور شده باشند.

2-    ستونهای دورپیچ : به ستونی گفته می­شود که مقطع آن معمولا به شکل دایره می­باشد.

آرماتورهای طولی در یک محیط توسط یک آرماتور مارپیچ در محل خود قرار می­گیرند.

3-    ستونهای مرکب : به ستونی گفته می­شود که در آن نیم­رخ­ها ساختمانی، لوله ، یا قوطی همراه با بتن استفاده می­شود.

ب- تیرها : تیرها اعضایی هستند که وظیفه تحمل خمش را به عهده دارند.

ج- دیوارهای برشی : برای مقابله با نیروهای جانبی ( نیروهای باد یا زلزله ) راههای مختلفی وجود دارد. عناصر مقاوم در مقابل نیروهای فوق شامل قاب خمشی ، دیوار برشی و یا ترکیبی از این دو می­باشند. استفاده از قاب خمشی به عنوان عنصر مقاوم در مقابل نیروهای جانبی به خصوص اگر نیروهای جانبی در اثر زلزله باشند احتیاج به رعایت جزئیات خاصی دارد که شکل­پذیری کافی قاب را تأمین ­کند. این  جزئیات غالبا از لحاظ اجرایی دست و پاگیر بوده.

یکی ازمطمئن­­ترین روش­های مقابله با نیروهای جانبی استفاده از دیوارهای برشی می­باشد.

قرارگیری دیوار برشی در پلان تا حد امکان متقارن باشد.

مرکز ثقل هر طبقه حوالی مرکز صلبیت دیوارهای برشی باشد.

در مواردی که معماری نیاز به بازشو در نما دارد می­­توان از دیوارهای کوپله استفاده نمود.

 

 

موقعیت زمین

     قبل از هر اقدامی بایستی موقعیت زمین از لحاظ ابعاد و جهت جغرافیایی ارتباط با جاده اصلی و دسترسی به آب و برق و...... مورد بررسی قرار گیرد تا در هنگام اجرای ساختمان با مشکلی روبرو نشویم.

عملیات رنگ ریزی

     پس از تسطیع زمین وپاک سازی آن اولین مرحله از اجرای ساختمان عملیات رنگ ریزی جهت اجرای نقشه ساختمانی بر روی زمین مورد نظر است که این کار باید توسط پیمانکار یا مهندس انجام شود. این عملیات بایستی با دقت زیادی انجام گیرد تا اندازه مورد نظر در نقشه کاملا در روی زمین پیاده شود.

خاکبرداری(پی کنی)

     این کار در زمینهایی که دارای خاک نرم هستند بصورت دستی بوسیله  کارگران ساختمانی انجام گیرد اما در صورتی خاک مورد نظر صفت و دارای سنگ باشد به صورت ماشینی بوسیله بیل مکانیکی یا لودر صورت می پذیرد.

پی کنی ساختمان به چند صورت انجام می گیرد:

الف- پی نواری: این نوع برای ساخت ساختمان هایی با تعداد طبقات کمتر مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت نوار در دو جهت عمود بر هم باشند.مواقعی از این نوع پی استفاده می­شود که ظرفیت باربری خاک کم باشد.

 

 

ب-پی نقطه ای: بیشتر در ساختمان های اسکلت فلزی مورد استفاده قرار میگیرد. پلان این نوع پی­ها اکثرا به شکل مربع می­باشد.در برخی موارد به شکل مربع و مستطیل ساخته می­شوند.این نوع پی ها معمولا در ساختمان­های کوچک که طبقات آنها حدودا بین 2 و 3 طبقه است مورد استفاده قرار می­گیرد .

 

 

ج-پی گسترده: در کارهایی که حجم عملیاتی زیادی دارند بیشتر از این نوع پی استفاده می گردد.در صورتیکه تنش مجاز خاک بسیار کم باشد عرض نوارهای پی های نواری بسیار زیاد می­شود که با رسیدن نوارها و نزدیک شدن به یکدیگر به حالت گسترده در می­آید.پی گسترده یک دال بتن آرمه است که کل سطح ساختمان را می­پوشاند.

سختی و یکپارچگی پی­های نواری و گسترده کمک بزرگی به کاهش نشست نامساوی ستونهایی می­کند که مهمترین دلیل مزیت این نوع پی­ها نسبت به پی­های منفرد می­باشد.

 

 

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 38
قیمت : 9000
خرید