iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

تامین و نگهداری از ابزار نمودارگیری در صنعت حفاری(Logging)

نوع : word - قیمت :10000 تعداد صفحه : 79

بخشی از پروژه :

فهرست مطالب

عنوان

 

صفحه

مقدمه

واژگان

فصل اول:آشنایی کلی با مکان کارآموزی

3

4

7

تاریخچه سازمان

11

چارت سازمانی

12

فصل دوم : تاریخچه اکتشاف نفت

13

فصل سوم : تاریخچه نمودار گیری

23

فصل چهارم:ارزیابی انواع تولزهای مرتبط  با رشته علمی کارآموز

48

فصل پنجم :بررسی رشته کارآموز در مرکز کارآموزی

54

فصل ششم:آموخته ها و نتایج و پیشنهادات

91

 

          

تاریخچه سازمان:

شرکت  پیمانکاری و مشترک المنافع مهندسی و خدمات چاه سی لند در سال 1387 تاسیس شد این شرکت هم اکنون در کشورهایی همچون آمریکا ، چین ، امارات ، وایران فعالیت می کند . دفاتر معتبر و فعال این سازمان در دبی ، تهران ، کیش و اهواز قرار دارد . عمده فعالیتهای شرکت سی لند در زمینه حفاری چاه   خدمات Drilling services ) نمودارگیری و  Logging )  میباشد . هسته مرکزی فعالیتهای این شرکت همکاری با دو شرکت دولتی حفاری و نفت مناطق وابسته است . این شرکت هم اکنون با تعداد 265 نفر نیرو متخصص و غیر متخصص اعم از ایرانی و خارجی در سه منطقه (اهواز-تهران-کیش) در حال فعالیت مستمر و بسیار گسترده ای میباشد . به جرات میتوان گفت شرکت سی لند به علت داشتن تیم  مدیریت پرسنلی بسیار قوی  و نیز هیات مدیره متخصص در زمینه صنعت نفت ، توانسته است در بین پیمانکاران این  صنعت پر حاشیه و پر رونق از لحاظ تکنولوژی حرف اول را بزند . این شرکت در حال حاضر  می تواند همزمان 3 پروژه مختلف را در زمینه های حفاری و نمودارگیری و تستینگ را  در تمام مناطق نفتی ایران به انجام برساند .       

 

 

اولین نمودار الکتریکی در سال ۱۳۰۶ ( ۱۹۲۷ ) در یکی از چاه های میدان نفتی pechelbronn در Alsace از استان های شمال غربی فرانسه ثبت شد و تنها شامل یک نمودار مقاومت مخصوص الکتریکی بود و برای ثبت آن از متد station استفاده گردید . با این روش، دستگاه اندازه گیری که سئند نامیده میشود،در مقابل لایه های مورد نظر در چاه توقف میکرد و مقاومت اندازه گیری شده نیز با دست رسم میشد.بعد از آن سال در سال ۱۳۰۸(۱۹۲۹) اولین نمودارهای مقاومت مخصوص برای مقاصد اقتصادی در ونزوئلا،ایالت متحده امریکا و روسیه مورد اتفاده قرار گرفت . سودمندی این نمودار در تطابق لایه ها وتشخیص لایه های ئیدروکربن دار در صنعت نفت مورد توجه قرار گرفت.

 

در سال ۱۳۱۰(۱۹۳۱) نمودار پتانسیل خودزاد(SP) نیز به نمودار مقاومت مخصوص افزوده شد و در همان سال برادران پمومبرژه (مارسل و کنراد) روش ثبت مداوم را تکمیل و اولین بات قلمی را نیز توسعه دادند.بعد از سال ۱۳۲۸(۱۹۴۹) نمودار نوترون به صورت یک تعیین کننده تخلخل مورد توجه واقع گردید و در سال ۱۳۴۱(۱۹۶۲) نمودار SNP و در سال ۱۳۴۹(۱۹۷۰) دستگاه نوتونی و به دنبال آن دستگاه دوگانه نوترون ابداع و به بازا ارائه شد.

شرکتهای سرویس دهنده،در جوار توسعه دستگاهها،اقدام به تاسیس مرکز تحقیقاتی وسیعی نیز نموده و بخش زیادی از درآمده خود را به آنها اختصاص دادهاند.در این مراکز برای تفسیر نمودارها و نحوه ارائه علمی تر و دقیقتر نتایج بشدت فعالیت میگردد و در این راه به قدری پیشرفت نموده اند که چاه پیمایی(well logging) بصورت یکی از دروس دانشگاهی درآمده و هم اکنون در بعضی از رشته های مهندسی دانشگاه های ایران و دانشگاه های اروپائی و امریکائی تدریس میگردد. نقش نمودارگیری از چاه ها در صنعت نفت بحدی است که بصورت چشم انسان عمل مینماید و میتوان گفت که ارزیابی دقیق مخازن،تعیین وضعیت لایه ها در اعماق زمین،وضعیت سیمان در پشت لوله جداری و ده ها مورد دیگر بدون استفاده از این نوع نمودارها تقریبا غیر

ممکن است.

نمودارهای چاه پیمایی :

 

تعریف نمودار : یک نمودار چاه پیمایی گرافی ات در مقابل عمق که پارامترها و یا کمیت های فیزیکی اندازه گیری شده در یک چاه و یا پارامترهای مشتق شده از آنها را بصورت منحنی عرضه میکند. پارهای از اندازه گیری های دیگر از قبیل میزان فشار روی کابل نیز میتواند بصورت منحنی به مجموعه اضافه گردد. تقریبا تمام نمودارهای مدرن مجموعه ای از چندین نمودار است.

 

انواع نمودار : اساسا سه نوع نمودار وجود دارد که کاربرد بیشتری دارند:

 

الف) نمودارهای Acquisition : این نمودارها در سر چاه چاپ میشوند و بر چسب بزگ (field print بر روی آنها چسبانده میشود. اینها نمودارهای اصلی هستند و هیچ نوع تصحیحی بر روی آنها انجام نشده است.

ب) نمودارهای ارسال شده : این نمودارها که جمله (field transmitted log) بر روی آنها چسبانده شده برای مشخص کردن آنست که این نمودارها کپی مستقیمی از نمودارهای نوع اول نیستند بلکه توسط یک سیستم ماهواره ای مستقیما از سر چاه به مرکز، که امکان دارد هزاران کیلومتردورتر باشد فرستاده شده است . در ایران از این نوع نمودار استفاده نمیشود.

 

ج) نمودارهای فرآوری شده : این نمودارها شامل نمودارهایی است که توسط دستگاه c.s.u تصحیح گردیده و بازخوانی میشوند.

 

عنوان نمودار ( هدینگ) : هر نمودار عنوانی در بالای خود دارد. ضروری است عنوان نمودار ، همه اطلاعات مربوط به چاه ، نوع دستگاه ، نوع درحه بندی دستگاه مورد استفاده ، توضیح درباره مقادیر اندازهگیری شده و بالاخره مقیاس منحنی ها و نحوه رسم آنها را بطور کامل برساند.

 

سرعت نمودارگیری : مهمترین فاکتور در کنترل کیفیت نمودارها ، بررسی سرعت نمودارگیری بخصوص در مورد نمودارهای رادیواکتیو است. در همه نمودارها ، سرعت نمودارگیری در طول لبه تراک  ثبت میشود. بدین نحو که هر فاصله عمقی که توسط دستگاه نمودارگیری در یک دقیقه پیموده میشود با خط صافی که دارای بریدگی های متناوبی است و در لبه کناری نمودار قرار دارد مشخص میگردد. سرعت در هر نقطه را میتوان با ضرب کردن طول آن خط صاف در عدد 60(یک دقیقه) بر حسب فوت یا متر بر ساعت بدست آورد . سرعت نمودارگیری متداول بر حسب دستگاههای مختلف بین 900تا 3600 فوت در ساعت و در فصول بعد توضیح بیشتری داده خواهد شد.نوع فایل : word
اندازه فایل : 79
قیمت : 10000
خرید