iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

بهبود مشکل روانخوانی در درس فارسی بخوانیم و قرآن دانش آموز کلاس

نوع : word - قیمت :3000 تعداد صفحه :14

بخشی از مطلب : 

چکیده:

اقرأباسم ربک الذی خلق بخوان به نام پروردگاری که تورا خلق کرده است(سوره علق آیه 1)

 

خواندن از جمله وسایل مهم فهمیدن در دنیای کنونی است. فرد می تواند نتیجه ی تحقیقات و مطالعات دیگران را که مدّتها به درازا کشیده است ، را ازطریق خواندن در مدّت زمان کوتاهی فرا گیرد .

خوب خواندن از عوامل مهّم پیشرفت و سرگرمی ولذّت بردن ورفع خستگی است. امروز باید به کودکان خود خواندن را بیاموزیم تا فردا بتوانند بخوانند ویاد بگیرند. نکته ی مهّم در امر خواندن توجّه وتأکید بر امر فهمیدن می باشد نه صرفاً که به صورت عادت در آمده است

مدت های طولانی دانش آموزانی را که در یادگیری یک یا چند درس مشکلات جدی داشتند،با اصطلاحات معلول ادراکی،آسیب دیده ی مغزی و عصبی معرفی می کردند. با توجه به یافته های جدید در مورد یادگیری، جمعی از متخصصین، اصطلاح «ناتوانی های یادگیری» را جایگزین اصطلاحات قبل کردند. از آنجا که واژه ی «ناتوانی» اصطلاحات دیگری مثل ناتوانی جسمی یا نا توانی ذهنی را تداعی می کند،یعنی نا توانی هایی که تبدیل به توانایی کامل نمی شوند، اصطلاحی مایوس کننده می نماید و به نظر می رسد اگر در خصوص این موارد اصطلاح «اختلالات در یادگیری» را به کار ببریم، مناسب تر باشد.

 

مبانی نظری گزارش

مقدمه:

 

قبل از بررسی نظر دانشمندان در زمینه ی روانخوانی به نظر نگارنده توجه میکنیم که یک معلّم آگاه وعلاقه مند به شغل معلّمی باید ابتداروشهای مطالعه وروان خوانی را به دانش آموزان خود بیاموزد وسپس  در پی برطرف کردن اشکالات در دروس دیگر باشد و این مقدور نمی باشد مگر این که خود معلّم از روشهای مختلف مطالعه و روان خوانی اطّلاع کافی داشته باشد تا بتواند درهنگام مشاهده دانش آموزانی که دارای مشکلی از این قبیل هستند،بهترین تصمیم را  برای پیشرفت ایشان اتخاذ کند.

دکتر مصطفی تبریزی نویسنده کتاب درمان اختلالات خواندن،در کتاب خود می نویسد: دانش آموزانی اختلال خواندن دارند که تنها در یک یا چند ماده ی درسی مشکل داشته باشند نه در همه ی دروس و از نظر هوشی در حد متوسط یا بالاتر از آن باشد و از نظر بینایی، شنوایی و مغزی بیمار نباشندو همچنین از نظر عاطفی و سازگاری مشکل جدی نداشته باشد و در برخی از فرایند های روانی پایه(ادراک دیداری، شنیداری، درک زبان شفاهی و کتبی) دچار مشکل باشد. و همچنین ایشان می نویسند: اختلال خواندن، یکی از اختلالات یادگیری ویژه است. با وجود تحقیقات متعددی که برای یافتن علت آن انجام گرفته، هنوز یک نتیجه ی قطعی در این مورد به دست نیامده است.

دکتر تبریزی همچنین عوامل اختلال خواندن را به این شرح معرفی کرد: عدم آمادگی برای خواندن، عوامل اجتماعی ، عوامل محیطی، شرایط نا مساعد خانه، تشخیص ضعیف بین تصاویر مشابه، عوامل شخصیتی(اشکالات عاطفی و سازگاری) ، محدودیت در واژه ها ، عدم توجه مدرسه و تغییر مکرر مدرسه و آموزگار، معلولیت های فرهنگی و اجتماعی، محتوای ناکافی متن خواندنی که حاوی ارزش باشد، عقب ماندگی عمومی رشد گفتار و اشکالات گفتاری، روش های آموزشی ناقص و تشکیلات ناقص مدرسه و... می باشند.

در این کتاب همچنین می آید که اختلال خواندن قابل درمان است، و حتی نوابغ و دانشمندان بزرگی همچون آلبرت انشتین نابغی ریاضی، توماس ادیسون مخترع و مبتکر آمریکایی ، آگوست رودین مجسمه ساز بزرگ فرانسه و لئوناردو داوینچی مایکل فارادی، جیمز کلرک و کریستین آندرسون همگی در کودکی دارای اختلال خواندن بودند. بنابر این می توان باور کرد که نه تنها افراد دارای مشکلات خواندن می توانند مشکل شان را حل کنند، بلکه حتی ممکن است برخی از آنها از استعداد های درخشانی برخوردار باشند و در زمینه های مختلفی نبوغ شان را نشان دهندو به افراد مشهوری در جهان تبدیل شوند.

کرک[1] و چالفنت[2](1988) انواع خطاهای خواندن را در دانش آموزان به گونه ای که در پی می آید طبقه بندی کرده اند:

1.       حذف: کودک در موقع خواندن بعضی از کلمه ها یا بخشهایی از جمله را حذف می کند.

2.       افزایش: کودک کلمه ای را لا به لای متن قرار می دهد که وجود ندارد.

3.       جانشین سازی: کودک لغتی را جانشین لغت دیگر می کند.

4.       تکرار: کودک بعضی از کلمه ها را موقع خواندن تکرار می کند.

5.       حذف و اضافه کردن حروف.

6.       وارونه سازی: کودک در موقع خواندن کلمه «باد» را «داب» می خواند.

7.       خواندن سریع و بی دقّت و یا کندخواندن و لغت به لغت

8.       فقدان درک مطلب

 

هین شلوود(1917) نویسنده کتاب «کوری کلمات» علت اختلال در خواندن را مربوط به ناحیه گفتاری نیمکره چپ مغز و مادرزادی می داند.

ورنون درسال 1957  با تحقیقات گسترده ای که انجام داد عوامل اختلال خواندن را در کتاب «اختلال خواندن»  به شرح زیر معرفی کرد :

عدم آمادگی برای خواندن

معلولیت های جسمانی مانند اشکالات دیداری و شنیداری

نیروی زیستی ناکافی

عقب ماندگی عمومی رشد گفتار و اشکالات گفتاری

محدودیت در واژه ها

معلولیت فرهنگی و اجتماعی

عوامل شخصیتی (اشکالات عاطفی و سازگاری)

عوامل اجتماعی

عوامل محیط.

 عدم توجه مدرسه و تغییر مکرر مدرسه یا آموزگار.

 شرایط نامساعد خانه

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 14
قیمت : 3000
خرید