iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

طرح توجیهی تولید و مونتاژ تابلوهای برق فشار قوی و فشار ضعیف

نوع فایل :word- قیمت:5000 - تعداد صفحه 22

بخشی از طرح توجیهی : 

?مقدمه:

برق يكی از صنايعی است اگر نتوان گفت بيشترين بازار را در جهان به خود اختصاص داده است ولی با اطمينان كامل می توان يكی از صنايع مهم در جهان می باشد.

در حال حاضر بيشترين بازار كار را در  رشته های برق سيستم های قدرت به خود اختصاص داده اند كه در اين رشته ها يكی از مهمترين مشاغلی كه دركشور های بزرگ دنيا وجو دارد صنعت تابلو سازی مدارهای فرمان و قدرت می باشد كه توانسته بازار خوبی را برای افراد ايجاد كند، زيرا تمامی كارخانجات و اداره ها و موسسات و حتی ساختمانهای بزرگ و كوچک به اين صنعت نيازمندند. امروزه در شهرهای بزرگ و كوچک كارگاها و شركتهای زيادی مشغول به كار می باشند كه توانسته اند افراد زيادی را از نظر شغلی تامين كنند و اين صنعت روز به روز پيشرفته تر می شود تا جايی كه سيستم های كنترل ميكانيكی در تابلوهای برق كم كم از رده خارج می شوند و سيستم هاي هوشمند (PLC) توانسته بازار كار را در دست بگيرند و كشور ما نيز در حال توسعه در اين زمينه ها می باشد ولی هنوز تمامی كارخانجات و شركتها نتوانسته اند اين سيستم جديد را بر روی

دستگاه ها و وسايل خود پياده كنند زيرا در كشور ما متخصصان زيادی در اين زمينه وجود ندارند ولی چندين شركت و كارگاه اقدام به توليد اين نوع تابلوهای سيستم هوشمند كرده اند .

اهميت موضوع:

اهميت و ضرورت اين طرح اين است كه بتوان با نحوه توليد تابلوهای صنعتی بزرگ و كوچک به منظور توزيع انرژی الكتريكی بعد از خط انتقال به واحد های صنعتی آشنا شد.

 

بيان موضوع:

برق و سيستم های قدرت و تابلوهای آن از مهمترين عوامل به راه افتادن كارخانجات و صنايع و موسسات می باشد به طوری كه بدون آن نمی توان هيچ نوع توليدی را در يک كشور بدون آن داشت پس بايد آن را جدی گرفت و به آن اهميت زيادی داد.

روش تحقيق:

روش جمع آوری اطلاعات از طريق برخی کتاب ها و سایت ها و نيز پرسش و پاسخ از کارگاه های دیگر و همچنين مشاهده عينی وسايل و دستگاهها و محصولات توليدی بود.

 تابلوهای فشار متوسط

این تابلو در پستها و سوییچ بردهای توزیع مورد استفاده قرار می گیرد و در سطوحولتاژی 20 و 33 کیلو ولت طراحی و تولید می گردند و معمولا بصورت چند سلولی مونتاژمی شوند.

در ذیل به چند نمونه از تولیدات می توان اشاره نمود:

تابلوهای تولیدی شن و ماسه   

این شرکت به صورت تخصصی در خصوص طراحی و تولید انواع تابلوهای برق تولیدی های شنو ماسه فعالیت دارد . این تابلوها معمولا دو بخشی بوده و شامل یکدستگاه قدرتی که کلیه لوازم تاسیسات موتوری در ان نصب می گردد و بخش دیگر تابلویکنترل پیانویی می باشد.

مراحل کلی ساخت تابلو:

1- بخش فلز و جوشكاری:

بطور كلی نوع دستگاههای استقرار يافته در اين بخش ادوات سنگين فلز كاری می باشد كه به ترتيب عبارتند از:

دستگاه برش - دستگاه نقطه جوش - دستگاه پرس - خم کن برقی -    رکتیفایر- گرد بر- پانچ 8 تنی -  دریل ستونی و...

همه قطعات ابتدا وارد بخش برش شده و به اندازه های مطلوب مطابق نقشه درمی آيند. سپس با توجه به فرم و وضعيت مورد نياز برای هر قطعه به بخش های پانچ و خم كاری و مته كاری برده می شود (البته بعضی از قطعات مستقيما به بخش خم كاری می روند و برای بعضي ديگر ابتدا به بخش پانچ و بعد به بخش خم مي رود و بعضي از قطعات ممكن است يكی از دو حالت فوق را نداشته باشد. كه شرح اين فرآيندها در مراحل بعدی بطور كامل توضيح داده خواهد شد ).

قطعات خارج شده از اين بخش وارد بخش جوشكاری مي شود در اين بخش قطعات مختلف ورودی ، با توجه به نيازشان جوشكاری می شوند. برای از بين بردن اثر خال جوشها و به منظور يكنواخت كردن

سطح فلز در رنگ كاری بخش های جوشكاری شده خارجی را به بخش فرزكاری می برند در اين بخش سطوح جوشكاری خارجی را توسط سنگ فرز صاف می كنند اين مرحله پايان كار بخش فلزكاری و تأمين يا تغذيه ورودی بخش رنگ كاری می باشد .

2- رنگ كاری:

قطعات ساخته شده در بخش فلزكاری پس از پرداخت كاری وارد بخش رنگ كاری می شود.

دراين بخشاز رنگ های ساده برای محیط باز و رنگ های چرمی برای محیط  بسته استفاده میشود.

پودر رنگ را در داخل دستگاه رنگ پاش ریخته و آن را با ولتاژ 20 kv  بار دار می کنند و بدنه تابلو را به زمین متصل میکنند و عمل پاشش را انجام میدهند .  نوع فایل : word
اندازه فایل : 22
قیمت : 5000
خرید