iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

بتن با عملکرد بالا، خاکستر بادی با حجم بالا برای توسعه پایدار

نوع : word - قیمت :9000 تعداد صفحه :17

بخشی از مقاله : 

چکیده

بنا به دلایل متعددی، صنعت ساخت و ساز بتن پایدار نیست. نخست، زیرا مقادیر زیادی از مواد خام مصرف می شود. دومین علت، چسب اصلی در بتن سیمان پورتلند است، که تولید آن از عوامل اصلی انتشار گاز گلخانه ای است که در گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی نقش دارد. سوما، سازه های بتنی زیادی دارای عدم دوام هستند که این امر دارای یک تاثیر معکوس بر بهره وری منابع صنعتی است. از آنجاییکه سیتم بتنی با حجم بالای خاکستر بادی به تمامی مسائل پایداری می پردازد، اتخاذ آن، صنعت ساخت و ساز بتن را قادر می سازد تا پایدار تر شود.

در این مقاله، بررسی اجمالی از تئوری و شیوه ساخت و ساز با مواد خام بتنی حاوی بیشتر از 50% خاکستر بادی توسط انبوهی از مواد خام سیمانی ارائه می شود. مکانیزم کار مورد بحث قرار می گیرد که از طریق آن ترکیب حجم بالای خاکستر بادی در بتن نیاز آب را کاهش می دهد، و دوام را بهبود می بخشد، ترک خوردگی را به سبب انقباض حرارتی و خشک کردن کاهش می دهد، و دوام را نسبت به خوردگی آرماتور، حمله سولفات، و گسترش قلیایی-سیلیکایی بهبود می بخشد. برای کشورهایی همانند چین و هند، این فناوری می تواند نقش مهمی را در برآوردن نیازهای زیاد برای زیر ساخت ها با شیوه ی پایدار ایفا کند.

1. مقدمه

چگونگی برآوردن نیازهای ساخت مسکن و زیر بنایی جامعه در یک شیوه پایدار بدون شک مهمترین چالش پیش روبروی صنعت امروزی بتن است. در میان مسائل مربوط به پایداری، سه مسئله عمده که بطور گسترده ای در گزارش های منتشر شده مورد بحث قرار گرفته است، ممکن است به شرح زیر خلاصه شود:

تغییر در آب و هوا – در بسیاری از بخش های دنیا، الگوهای شدید آب و هوایی با بسامد زیادی روی می دهد. برخی از دانشمندان معتقدند که این پدیده با میزان انتشار گازهای گلخانه ای، در درجه اول کربن، تداعی می شود که غلظت زیست محیطی آن از 280 تا 370 قسمت به ازای هر میلیون حجم عمدتا در طول عصر صنعتی افزایش داشته است. صنعت حمل و نقل و صنعت سیمان پورتلند دو تولید کننده بزرگ دی اکسید کربن هستند. صنعت سیمان پورتلند تقریبا مسئول 7 درصد از انتشار دی اکسید کربن جهان است.

بهروه وری منابع – صنعت بتن عمده ترین مصرف کننده مواد خام بکر همانند ماسه، سنگ ریزه، و آب تازه است. این صنعت در حال مصرف سیمان پورتلند و سیمان اصلاح شده پورتلند در یک میزان سالانه ای در حدود 1.6 میلیون تن متریک می باشد. تولید سیمان مقدار عظیمی از سنگ آهک و خاک رس را علاوه بر این که انرژی بر است، مصرف می کند.

بدیهی است، مقادیر زیادی از انرژی و مواد خام، علاوه بر منابع مالی، هنگامیکه سازه ها خراب می شوند یا دچار نقص پیش از موعد می شوند، هدر می رود، که در حقیقت موضوع بسیاری از عرشه های پل بتنی تقویت شده اخیرا ساخته شده، گاراژ های پارکینگ، و سازه های دریایی در سرتاسر جهان است. به طور سنتی، اکثر سازه های بتنی برای عمر 50 ساله طراحی شده اند. با ظهور مخلوط های بتن با عملکرد بالا، برخی از سازه ها اکنون در حال طراحی هستند، و برای عمری از 100 سال ساخته می شوند. در دراز مدت، توسعه پایدار صنعت بتن روی نخواهد داد تا اینکه ما قادر شویم بهبودی های چشمگیری را در بهره وری منابع مان صورت دهیم. در این زمینه، لازم به ذکر است که Factor Ten Club، یک گروهی از دانشمندان، افراد اقتصاددان و تاجران اعلامیه ای را منتشر کردند که در عرض یک نسل، ملت ها می توانند به ده برابر بیشتر از بهره وری منابع شان از طریق 90 درصد کاهش در استفاده از انرژی و مواد خام دست یابند.  نوع فایل : word
اندازه فایل : 17
قیمت : 9000
خرید