iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

پروژه کارت های هوشمند

نوع : word - قیمت :10000 تعداد صفحه : 69

بخشی از پروژه :

فهرست مطالب

عنوان                                صفحه                                                             

فصل اول:معرفی کارت های هوشمند

مقدمه

1-1 کارت و انواع آن...........................3

2-1 انواع کارت اعتباری........................4

3-1 سيستم شماره گذاري.........................5

4-1 کارت‌های حافظه.............................7

فصل دوم: ساختار انواع کارت های هوشمند

1-2 بررسی ساختار و انواع کارت‌هوشمند...........10

2-2 مزایای کارت های هوشمند....................14

3-2 مثالی از کارت هوشمند......................15

4-2 کارت های هوشمند تماسی.....................18

5-2 کارت های هوشمند غیرتماسی..................19

6-2 آشنایی اولیه با فناوری RFID...............21

7-2 FRID چگونه کار می کند.....................22

8-2 مزایای بکارگیری RFID.........................24

9-2 قابلیت خواندن و نوشتن.....................26

10-2 عدم نیاز به قرار گرفتن در خط دید.........26

11-2 مشکل در تکرار............................29

12-2 دوام و قابلیت تطبیق با شرایط محیطی.......29

13-2 قیمت.....................................30

14-2 نحوه انجام عملیات........................31 

15-2 انواع RFID از نظر محدوده فركانس...........31

16-2 انواع Tag هاي RFID............................32

17-2 آنتن.....................................34

18-2 قرائتگر..................................34

19-2 نرم افزار................................34

20-2 دروازه ورود و خروج.......................35

21-2 اجزای یک سیستم RFID الف..................35

22-2 محدوده خواندن............................36

23-2 تگ های غیرفعال در مقابل تگ های فعال......36

24-2 تداخل امواج از سایر سیستم های رادیویی....37

25-2 مایعات و فلزات...........................37

26-2 نرخ داده.................................38

27-2 اندازه و نوع آنتن........................38

28-2 اندازه و قیمت تگ های RFID................39

29-2 بررسی کننده RFID.........................41

30-2 مقابله با تصادم..........................42

31-2 تائید تگ ها..............................42

32-2 رمزنگاری و رمزگشایی داده.................43

33-2 کنترل کننده RFID.........................43

34-2 کارت های هوشمند ترکیبی...................44

35-2 امنیت اطلاعات در کارت های هوشمند..........45    

36-2 کاربردهای مختلف کارت هوشمند..............45

37-2 خدمات حمل و نقل درون شهری و بین شهری.....46

38-2 نمونه ای از خدمات حمل و نقل

بلیط قطارهای مسافری...........................46

39-2 خدمات کارت در حوزه گردشگری...............47

40-2 استفاده از هتل ها و مراکز اقامتی.........47

41-2 خدمات کارت هوشمند در حوزه فرهنگی-رفاهی...48 

42-2 خدمات کارت در حوزه پرداخت های شهروندان...49

43-2 خدمات کارت در حوزه نیروی انسانی..........49

44-2 پرداخت حقوق و مزایای ماهیانه..............50

45-2 چرا کارت های هوشمند تا این

اندازه متداول شده اند؟........................51

46-2 استاندارد چه نقشی را

در کارایی کارت های هوشمند ایفا می کند؟..........................................52

47-2 سیستم عامل................................52

48-2 برنامه‌نویسی...............................53

فصل سوم: کاربردهای کارت های هوشمند

1-3 کارت‌های هوشمند و PKI..........................55

2-3 بررسی کاربردهای کارت‌های هوشمند.............56

3-3 استانداردهای کارت‌های هوشمند................57

4-3 شخصی‌سازی کارت‌ها............................57

5-3 چاپ بر روی کارت............................58

6-3 چاپ برجسته.................................58

7-3 رمزنگاری چیپ/مغناطیس.......................59

8-3 پوشش کارت..................................60

منابع و ماخذ...................................61 

 

چکیده ی مطالب:

امروزه کارت های هوشمند نقش عمده ای در زندگی روزمره انسان به عهده دارند و هر روز نیاز به آنها بیش از پیش احساس می شود.از کارت های تلفن با ساختار ساده گرفته تا کارت های هوشمند سوخت با ساختا ر پیچیده تر. از جمله عوامل مهمی که باعث پیدایش این کارت ها گردید می توان به امنیت در کارها ،جلوگیری از هدر رفتن سرمایه،قابلیت حمل آسان،صرفه جویی در نیروی انسانی و .... اشاره کرد.

مقدمه:

آن طور كه در دائره المعارف هاي بريتانيكا و انكارتا آمده است،استفاده از كارت اعتباري برا ي انجام نقل و انتقال پول ابتدا در دهه 1920 و در كشور آمريكا رواج يافت. در آن زمان برخي شركت هاي خصوصي مانند بعضي از هتل هاي زنجيره اي و تعدادي از شركت هاي نفتي مشتريان خود را به استفاده از اين كارت ها براي سهولت در پرداخت تشويق مي كردند. استفاده از اين كارت ها پس از جنگ جهاني دوم و خروج از ركود اقتصادي شدت گرفت. اولين كارت اعتباري از نوع امروزي آن يعني كارتي كه بتوان با استفاده از آن در طيف وسيعي از فروشگاه ها و كسب و كارها پول مبادله كرد،در 1950 توسط Diners club inc معرفي شد و هنوز هم يكي از كارت هاي اعتباري شناخته شده از اين نوع به شمار مي رود. در 1958 نيز كارت اعتباري ديگري در همين رده توسط شركت American Express معرفي شد كه در حال حاضر يكي از معروفترين نوع كارت هاي اعتباري است. مشخصه اصلي اين دسته از كارت ها اين است كه شركت صادر كننده كارت از دارنده آن يك مبلغ عضويت سالانه دريافت مي كند و سپس به صورت ماهانه يا سالانه و يا در دوره هاي زماني ديگر براي او صورت حساب مي فرستد و معادل مبلغ اين صورت حساب از موجودي دارنده كارت نزد شركت صادر كننده آن كسر مي شود. مدتي بعد سيستم كارت اعتباري بانكي رواج يافت. در اين سيستم كه امروزه نيز مورد استفاده است صادر كننده كارت اعتباري نزد بانك يك حساب دارند. هنگامي كه كالا يا خدماتي توسط دارنده كارت (مشتري) خريداري مي شود،اين پول بلافاصله به حساب فروشنده (كه خود نزد بانك حسابي دارد )واريز مي شود. بانك نيز به نوبه خود اين هزينه را به صورت ماهانه و يا در دوره هاي زماني معين ديگري به حساب مشتري منظور مي كند و صورت حساب برايش صادر مي كند و در صورتي كه به ميزان كافي در حساب مشتري پول نباشد،طي مهلت معيني از مشتري مي خواهد كه حساب خود را تكميل كند. مشتري مي تواند مبلغ مورد نظر را يك جا و يا با اقساطي كه بهره به آن تعلق مي گيرد،به بانك بپردازد. اولين سيستم بانكي از اين نوع در سال 1959 و از سوي Bank of America در كالفرنيا معرفي شد و Bank Americard نام داشت،اين سيستم تنها در همان ايالت كار مي كرد. اما بعدا در سال 1966 در ايالت هاي ديگر نيز راه اندازي شد و صورت سراسري به خود گرفت. در سال 1976 اين سيستم بانكي به VISA تغيير نام داد. ويزا امروزه يك كنسرسيوم بين المللي است كه سيستم بانكي اغلب كشورهاي دنيا در آن مشاركت دارند. در همان سال 1966 اتحاديه كارت بين بانكي   شكل گرفت و بعدا

به Master card تغيير نام داد. ويژگي مستركات اين بود كه هيچ بانك خاصي در آن نقش محوري نداشت، بلكه هر كدام از بانكهايي كه به صورت محلي اقدام به صدور كارت اعتباري براي مشتريان خود مي كردند مايل بودند روشي براي متصل كردن سيستم هاي مالي خود به يكديگر پيدا كنند. چنين سيستمي مي توانست در ميان مشتريان كوچك بانك ها كه مايل بودند از كارت خود براي كارهايي مثل خريد مايحتاج روزانه و يا خريد اتومبيل و مسكن استفاده كنند علاقه مندان زيادي داشته باشد.

کارت و انواع آن  :

کارت‌های مغناطیسی :

اولین کارت‌هایی که به‌طور گسترده در زمینه تجارت الکترونیک و به عنوان کارت‌های بانکی مورد استفاده قرار گرفت کارت‌های مغناطیسی بودند. این کارت‌ها که با قرارگرفتن یک نوار مغناطیسی بر روی کارت‌های  پی وی سی ایجاد می‌شوند، به علت محدودیت‌های فیزیکی موجود حجم اطلاعاتی زیادی را شامل نمی‌شوند.

این کارت‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: HiCo و LoCo. کارت‌های HiCo از کیفیت بهتری نسبت به کارت‌های LoCo برخوردار بوده و تأثیرات کمتری در استفاده مداوم، همجواری با کارت‌های دیگر و میدان‌های مغناطیسی می‌پذیرند. همچنین بر اساس آزمایشات انجام شده، درصد صحیح خوانده شدن اطلاعات در نوع HiCo بسیار بیشتر از نوع دیگر بوده و با وجود هزینه بیشتر آن ، به صرفه ‌تر هستند.

به علت امنیت پایین‌تر این کارت‌ها نسبت به کارت‌های هوشمند و سهولت خواندن تراک‌‌های موجود بر روی آنها و توانایی کپی کردن اطلاعات آنها روی کارت دیگر (کپی کردن کارت) ، غالباً از این کارت‌ها در ارتباطات آنلاین و یا به عنوان کارت‌های شناسایی روزمره  استفاده می‌گردد.

كارت اعتباري يك كارت پلاستيكي است كه روي آن نام صاحب كارت و شماره آن به صورت برجسته وجود دارد و پشت كارت يك نوار مغناطيسي ديده مي شود كه درون خود برخي اطلاعات مهم مثل هويت و آدرس هاي دارنده كارت را ذخيره كرده است. سيستم هاي مالي كامپيوتري مانند دستگاه هاي خود پرداز ATM از اين اطلاعات هنگام احراز هويت فرد به منظور برداشت پول استفاده مي كنند. يك كارت اعتباري استاندارد شامل يك عدد 16 رقمي نيز هست كه حاوي اطلاعات مهمي درباره نوع كارت، بانك صادر كننده آن و اطلاعات مهمي درباره نوع كارت، بانك صادر كننده آن و اطلاعات ديگر است. اين شماره براي دارنده هر كارت منحصر به فرد است. از اين شماره براي شناسايي دارنده كارت هنگام انجام معاملات الكترونيكي روي اينترنت نيز استفاده مي شود.

 

 2-1 انواع كارت اعتباري:

 كارت هاي اعتباري را اساسا مي توان به دو دسته كارت هاي بانكي و غير بانكي تقسيم كرد. كارت هاي اعتباري بانكي مثل ويزا و مستركارت از سيستم اعتباري بانك ها استفاده مي كنند. در حالي كه كارت هاي غير بانكي را شركت ها و موسسات دولتي و خصوصي به مقاصد مختلفي عرضه مي كنند. آمريكن اكسپرس و دينر كلاب نمونه كارت هاي اعتباري غير بانكي هستند. همچنين در برخي از كشورها شركت هاي مخابرات و تلفن و يا شركت هاي توزيع كننده نفت،گاز و بنزين و نيز فروشگاه هاي زنجيره اي و باشگاه هاي تفريحي اقدام به صدور كارت اعتباري مي كنند. دامنه كاربرد اين كارت ها بستگي به دامنه فعاليت شركت مربوطه و يا اهداف مالي آنها دارد. در هر صورت فعاليت تمام اين موسسات صادر كننده كارت بايد زير نظر نهاد مالي رسمي آن كشور و داراي مجوز فعاليت باشد. كارت هاي بانكي نيز داراي تنوع زيادي هستند. كارت هاي اعتباري تنها يك دسته از كارت هاي بانكي هستند و خود به انواع مختلفي تقسيم مي شوند. انواع فرعي كارت ها ي اعتباري بانكي معمولا بر اساس نحوه محاسبه بهره،سقف ميزان اعتبار منتسب به كارت و حداقل موجودي دارنده حساب،نرخ حق اشتراك ساليانه و فاكتورهاي مالي ديگر محاسبه مي شود. بانك هاي صادر كننده كارت و يا شركت هاي غير بانكي معمولا علاقه دارند كه انواع كارت هاي خود را بر حسب امتيازات متفاوتي كه در اختيار صاحب آن قرار مي دهد به گروه هايي با نام طلايي،نقره اي و از اين قبيل تقسيم كنند. يك دسته ديگر از كارت هاي بانكي مشابه آنچه كه اين روزها در كشور ما رايج است تنها به ارائه خدمات بانكي محدود از طريق باجه هاي خود پرداز اختصاص دارند و فاقد برخي از ويژگي هاي مهم يك كارت اعتباري استاندارد هستند. دسته ديگري از كارت هاي اعتباري بانكي نيز وجود دارند كه در بسياري از كشورهاي دنيا كه سيستم ها ي بين المللي مانند ويزا و مستركارت در آن ها به رسميت پذيرفته شده،به كار گرفته مي شوند. اين كارت ها معمولا نام يك سازمان و يا شركت را بر خود دارند.سازمان يا شركت مذكور لزوما يك موسسه يا نهاد مالي نيست بلكه ممكن است به قصد ارائه ی خدمات مالي به گروهي از اعضاي وابسته به خود پديد آمده باشد. مثلا برخي از فروشگاه هاي اينترنتي مثل آمازون يا Barnes & Noble يا حتي پورتال ياهو خدمات مالي از اين دست را به اعضاي خود ارائه مي كنند. مشتركين يك lsp ،اعضاي يك باشگاه و يا مشتريان يك فروشگاه ممكن است اين شانس را داشته باشند كه با تهيه يك كارت اعتباري از اين نوع،ضمن بهره مندي از مزاياي عمومي يك كارت اعتباري بانكي،از خدمات ويژه شركت يا سازمان مذكور نيز استفاده كنند. مدل هاي مختلفي براي تعامل ميان اين سازمان ها از يك سو و بانك هاي صادر كننده ی كارت هاي بانكي و نيز كنسرسيوم هاي ويزا و مستركارت وجود دارد. گاهي اين سازمان ها مستقيما با ويزا يا مستركارت وارد معامله مي شوند و خود يك واحد اعتباري مالي راه اندازي مي كنند. گاهي نيز با يك بانك معتبر طرف قرارداد با هر يك از اين كنسرسيوم هاي بين المللي وارد مذاكره مي شوند. شكل اخير رايج تر است زيرا معمولا بانك هاي محلي شناخت بهتري از سابقه مالي نهادهاي محلي دارند. همچنين سازمان ها و يا شركت واسطه ممكن است بسته به نوع تعامل مالي خود با بانك صادر كننده اصلي كارت يا خود كنسرسيوم بين المللي ويزا و مستركارت، درصد اندكي از بهاي هر معامله را به عنوان پورسانت دريافت كند. به هر حال كاربران مي توانند با تهيه كارت هايي از اين نوع بدون مراجعه مستقيم به بانك معتبر و با واسطه يك شركت تجاري به شبكه مالي مستركارت يا ويزا بپيوندند. يك دسته مهم ديگر نيز از كارت هاي بانكي هستند كه البته اعتباري نيستند ولي بيشتر قابليت هاي آن مشابه كارت اعتباري است. به اين كارت ها اصطلاحا كارت بدهي  مي گويند. برخلاف كارت اعتباري كه به دارنده آن اجازه خرج كردن بيشتر از موجودي مانده در حساب مي دهد،

اين كارت ها فقط به اندازه موجودي مانده حساب مرتبط با آنها اعتبار دارند و پس از به پايان رسيدن اعتبار يا بايد مجددا شارژ شوند و يا از درجه اعتبار ساقط مي شوند. ميزان حداقل و حداكثر موجودي در حساب اين كارت ها نيز محدود است. مثلا اگر سقف موجودي يك كارت بدهي 1000 دلار باشد به معني آن است كه صاحب آن نمي تواند بهاي يك كالاي 1100 دلاري را يك جا بپردازد. همچنين اگر كف موجودي يك كارت 100 دلار باشد به معني آن است كه صاحب آن اگر در كارت خود 110 دلار داشته باشد تنها قادر است 10 دلار آن را واقعا هزينه كند و مابقي نزد بانك سپرده خواهد بود. همچنين بسياري از كارت هاي بدهي فاقد قابليت استفاده در 

 دستگاه هاي خود پرداز  هستند. نوع فایل : word
اندازه فایل : 69
قیمت : 10000
خرید