iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

گزارش کارآموزی رشته مدیریت صنعتی در شرکت ملی حفاری

نوع : word - قیمت :10000 تعداد صفحه : 65

بخشی از کارآموزی : 

فهرست مطالب

مقدمه

6

تاريخ صنعت حفاري در ايران

7

تاسيس شركت ملي حفاري ايران

9

جايگاه شركت ملي حفاري ايران

9

ساختار سازماني

10

چارت سازمانی

14

اهداف و استراتژي سازماني

15

چشم انداز صنعت نفت و گاز ايران در افق 1404

16

تدوين برنامه پنجم توسعه نفت، گاز و پتروشيمي

18

الزامات تدوين برنامه پنجم توسعه در صنعت نفت

18

ويژگي هاي برنامه پنجم توسعه در صنعت نفت

19

اهداف كلان صنعت نفت و گاز ايران در برنامه پنجم توسعه

20

شرح وظايف كلي

20

تجهيزات عمليات سيمان

21

ابزار در گردش مورد استفاده در عمليات سيمان شامل

22

عمليات لايه آزمائي

23

عملیات اسید کاری

24

تجهيزات عمليات اسيد

24

تجهيزات عمليات نيتروژن

25

خدمات مخلوط مواد شیمیایی

25

خلاصه خدمات ارائه شده

کنترل پروژه در ملی حفاری

کارهای انجام شده توسط کارآموز

26

54

64

 

 

 

 

مقدمه

امروزه نفت مهمترين منبع توليد انرژي در جهان محسوب مي شود. براي استحصال نفت ابتدا گروههاي اكتشاف با استفاده از مطالعات زمين شناسي، لايه آزمايشي و پتروفيزيك، مناطق مورد نظر را مورد شناسايي و بررسي قرار مي دهند و در صورت مشاهده لايه هاي نفتي، كار استخراج و بهره برداري از مخازن با حفر چاه هاي متعدد آغاز مي شود.

حفاري چاه هاي نفت و گاز يكي از جالب ترين و هيجان انگيز ترين فصول داستان نفت است؛ چرا كه شرح تلاش سخت و غرور انگيز انسان است كه با سلاح دانش و تجربه با طبيعت خشن و نيروهاي مرموز نهفته در آن به مبارزه بر مي خيزد تا براي ارتقاء سطح زندگي به گنجينه هاي پنهان در دل زمين دست يابد.

حفاري چاه هاي نفت و گاز، كاري است دقيق، حساس و طاقت فرسا كه به دليل پيچيدگي تكنولوژي و تنوع تخصص هاي وابسته به آن بصورت انحصاري توسط برخي از شركت هاي حفاري در دنيا انجام مي شود.

 

 

 

 

تاريخ صنعت حفاري در ايران

كشور ايران يكي از با سابقه ترين كشورهاي استخراج كننده نفت و گاز است. عمليات اكتشاف نفت و گاز در سال 1280 شمسي در نواحي غرب كشور آغاز شد و درنواحي جنوبي كشور ادامه يافت. بدنبال چند سال تلاش مستمر در سال 1287 هجري شمسي، اولين چاه اكتشافي و قابل بهره برداري در منطقه مسجد سليمان حفاري و به نفت رسيد.

سپس عمليات كاوش براي كشف مخازن جديد در ديگر مناطق ادامه يافت و در پي آن حوزه هاي نفتي هفتكل، آغاجاري، گچساران، پازنان و نفت سفيد كشف شد و مخازن بسيار غني و مهم ديگري نظير ميادين لالي، اهواز، بينك، بي بي حكيمه، مارون و كرنج نيز كشف و به بهره برداري رسيدند.

سال 1288 شمسي، اكتشاف، استخراج و صدور نفت در اختيار دول خارجي قرار گرفت و سال هاي بسياري نفت ايران سرچشمه ترقي، رشد صنايع و شكوفايي اقتصاد كشورهاي غربي بويژه انگليس و آمريكا شد؛ در اين ميان نه تنها چيزي عايد ايران نشد بلكه سرچشمه بسياري از بلايا و آشفتگي هاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي كشور شد.

در پي ارتقاء آگاهي سياسي و مبارزات حق طلبانه مردم ايران، بخشي از فرايند اكتشاف توليد و بهره برداري از مخازن نفت وگاز ملي اعلام شد؛ ولي صنعت حفاري به دليل حساسيت و ويژگي آن هم چنان در تسلط بيگانگان باقي ماند، بطوري كه شركت هاي خارجي پس از ملي شدن صنعت نفت نيز حاضر نبودند تسلط و نقش كليدي و كنترل خود را در اين بخش از دست بدهند.

اين دوره تا سال 1357 طول كشيد. غارت گري و چپاول منابع نفتي از طريق عقد قراردادهاي استعماري از شاخص هاي مهم اين دوره از حيات صنعت حفاري كشور است.

پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ايران در سال 1357، موجب دگر گوني و تحولات بنيادين در نهادهاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي كشور و به تبع آن صنعت نفت و حفاري شد كه امروزه ثمره آن را مي توان به وضوح مشاهده كرد.

خلع يد كامل از بيگانگان در صنعت نفت، رشد و توسعه روز افزون در بخش هاي فني- مهندسي، استحصال صيانتي نفت و گاز از مخازن و استقلال و خودباوري را مي توان از ويژگي هاي اين دوره از تاريخ صنعت نفت كشور برشمرد.

 

 

 

 

 

 

 

تاسيس شركت ملي حفاري ايران

شركت ملي حفاري ايران، مولود انقلاب اسلامي و نخستين نهاد صنعتي در اول دي ماه 1358 به فرمان بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران؛ حضرت امام خميني(ره) تاسيس شد و فعاليت خود را با 6 دستگاه حفاري آغاز كرد.

 

جايگاه شركت ملي حفاري ايران

شركت ملي حفاري به لحاظ دامنه عملياتي از بزرگترين شركت هاي فرعي شركت ملي نفت ايران به شمار مي رود كه از شمالي ترين مناطق(سرخس، خانگيران) مركزي، غرب، جنوب غربي تا جنوبي ترين مناطق( خليج فارس، پارس جنوبي) و بطور كلي بيش از 10 استان كشور كه امكان استحصال نفت و گاز وجود داشته باشد، فعاليت مي كند. اين شركت هم اكنون با افزايش دستگا هاي حفاري و توسعه خدمات فني و مهندسي وبا بهره گيري از بيش از 16 هزار نفر نيروي انساني متخصص، عمليات حفاري و خدمات فني و مهندسي چاه هاي نفت و گاز را در اقصي نقاط كشور انجام مي دهد.

 

 

 

 

ساختار سازماني:


مديريت ها  

• مديريت امور بين الملل  
• 
مديريت پژوهش و فناوري  
• 
مديريت اكتشاف  
• 
مديريت فناوري اطلاعات و ارتباطات  
• 
مديريت هماهنگي ونظارت بر نظارت و توليد نفت و گاز  
• 
مديريت برنامه ريزي تلفيقي  
• 
مديريت توسعه منابع انساني  
• 
مديريت امور مالي  
• 
مديريت امور حقوقي  
• 
طرح كمك به عمران مناطق نفت خيز  

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 65
قیمت : 10000
خرید