iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

مراحل تاسيس كارخانه آسفالت وکارآفرینی آن

نوع : word - قیمت :7000 تعداد صفحه :34

بخشی از پروژه : 

فهرست

مقدمه............................................................................................................................3

مراحل تاسیس کارخانه آسفالت واخذ مجوز..............................................................................4

تعریف محصول...............................................................................................................5

ظرفیت تولید...................................................................................................................6

مشخصات فنی آسفالت گرم.................................................................................................7

نمودار تولید...................................................................................................................10

کنترل کیفیت..................................................................................................................11

جدول برآوردهزینه ساختمان..............................................................................................13

محوطه سازی................................................................................................................13

جدول برآورد هزینه محوطه سازی......................................................................................14

جدول برآورد ماشین آلات تولید آسفالت 80هزارتنی درسال........................................................17

جدول برآورد هزینه تاسیسات عمومی...................................................................................19

هزینه قبل از بهره برداری.................................................................................................19

جدول برآورد مواد اولیه سالانه آسفالت..................................................................................21

برآورد سوخت و انرژی....................................................................................................22

جدول برآورد هزین سوخت و انرژی.....................................................................................24

جدول برآوردحقوق و دست مزد کارکنان................................................................................25

اجزا سرمایه در گردش یک ماهه..........................................................................................26

جدول برآورد تامین مالی,هزینه استهلاک,هزینه تعمیر و نگه داری وهزینه تولید سالیانه قیمت تمام شده...26

جدول تعیین نقطه سربه سر..................................................................................................29

حرف های آخر وتاسف برانگیز............................................................................................30

 

مقدمه :

در سال 1870 یک شیمیدان بلژیکی با نام دسمت(Desmedt) اولین سنگفرش آسفالت واقعی را، که مخلوطی از ماسه بود، در برابر تالار شهر در نیویورک ایجاد نمود. طراحی دسمدت در بزرگراهی در فرانسه در سال 1852 مورد الگوبرداری قرار گرفت. سپس دسمدت خیابان پنسیلوانیا در واشینگتن را آسفالت کرد که سطح این پرژه 45149 متر مربع بود.یکی از نمایندگان محلی کنگره به دسمدت گفت: ”این کار هرگز عمومیت نخواهد یافت.“ با این حال، بر اساس تقاضای رو به‌رشد بازار، پیش‌بینی می‌‌شود پس از 137 سال (در سال 2007) بازار آسفالت- قیر معدنی به 107 میلیون تن برسد. در این میان آسفالت معلق بیشترین رشد را دارد. همچنین به عنوان نشانه‌ای از رشد این محصولات در آینده، چندی است که کار بر روی آسفالتی که در موقع خرابی خودش را تعمیر کند، آغاز شده است. به کارگیری فناوری نانو در ساخت زیربناهای مربوط به حمل ونقل، تقریباً معادل با تلاش بشر برای فرستادن انسان به ماه در سال 1960 است. در سال 2005 ایده ساخت آسفالتی برای بزرگراه‌ها که بتوانند خودشان را تعمیر کنند برای بسیاری دور از ذهن به نظر می‌رسید.

 

با توجه به پيشرفت جامعه و نياز مبرم به مساكن و ميادين عمومي مانند خيابانهاي ، پاركها و ساختمانها و كه همه جهت وايزولاسيون و بدست آوردن سطح صاف جهت عبور و مرور وسائط نقليه نياز به آسفالت دارند.

 بنابراين سالانه جهت ساخت اين قسمت ها حداقل 30000 تن آسفالت پيش بيني مي شود كه با توجه به شرايط فوق بايد يك كارخانه آسفالت با ظرفيت 80000 تن در سال احداث و ايجاد شود.

براي احداث يك كارخانه آسفالت نياز به نيروي انساني ماهر و نيمه ماهر دارد كه اين كار باعث ايجاد مشاغل در جامعه و رفع بيكاري و يك نوع درآمد براي شاغلان خواهد بود .

بنابراين بايد با احداث كارخانه آسفالت ساليانه كشور را تأمين كرد و با اين كار صنعت كشور توسعه پيدا مي كند و پيشرفت جامعه را بدنبال خواهد داشت .


 

مراحل تأسيس كارخانه آسفالت واخذ مجوز :

 

اولاً جهت تصويه هر گونه پروژه صنعتي بايد طرح توجيهي و موافقنامه اصولي از اداره هاي زير بط شامل صناايع و معادن ، دفتر فني استانداري و گرفته شود و پس از آن نسبت به طراحي و تجهيز كارخانه و ساخت آن باي اقدام كرد .

براي ساخت كارخانه آسفالت و قير ابتدا به اداره صنايع و معادن مراجعه مي كنيم و تقاضاي خود را براي ساخت و ايجاد كارخانه اعلام مي نمائيم . اداره صنايع و معادن يك برگه به نام اعلاميه تأسيس در اختيار متقاضي كه ما هستيم مي گذارد .

در اين اعلاميه متقاضي تمايل خود را نسبت به احداث واحد  صنعتي با مشخصات بشرح ذيل

در استان  …………….. شهرستان  ……………. اعلام مي دارد .

بعد از آن مشخصات محصول را از جمله نام محصول ، كه محصول ، ظرفيت ساليانه و و مشخصات زمين مربوطه كه قرار است كارخانه در آنجتا احداث شود مي نويسيم .

بعد به اداره راه و ترابري مراجعه مي نمائيم و چون آسفالت توليدي عمدتاُ مورد استفاده وزارت راه و ترابري است . آزمايشهاي مربوط بوسيله آزمايشگاه فني مكانيك خاك آن اداره (راه و ترابري ) انجام مي شود .

بعد از انجام مراحل به ترتيب به دفتر فني استانداري ، سازمان جنگل و مراتع كشور نظر و محيط زيست رجوع مي كنيم كه اداره محيط زيست استان چند كارشناس به محل مسكوني نباشد و باعث آلودگي آن منطقه و محيط زيست نشود ، و پس از طي اين مراحل بايد به ساخت كارخانه اقدام كرد .

چنانچه براي يك كيلومتر جاده به عرض 6 متر و ضخامت لايه آسفالت 7 سانتيمتر در نظر بگيريم خواهيم داشت  :

 سانتيمتر                     420 = 100*6*7/0

با توجه به اينكه وزن حجمي آسفالت تقريباً 2/2 مي باشد در نتيجه جهت يك كيلومتر  جاده با عرض و ضخامت ذكر شده نياز ه 924 تن آسفالت گرم مي باشد .

       تن                               924= 2/2 * 420

حال چنانچه سالانه 100 كيلومتر جاده آسفالت سازي و تعمير شود بنابراين نياز به 92400 تن آسفالت مي باشد .

 تن                            92400 = 100* 924

از طرف ديگر با توجه به رشد جمعيت در منطقه و نياز مبرم به مسكن و همچنين ميادين عمومي مانند پارك ، ساختمانهاي تجاري و صنعتي كه همه جهت ( و ايزولاسيون ) و بدست آوردن سطح صاف نياز به آسفالت نياز دارند .بطور ميانگين سالانه جهت جهت اي قسمت نيز حداقل 30000 تن اسفالت پيش بيني مي شود كه با توجه ه موارد ذكر شده فوق ايجاب مي  نمايد يك كارخانه آسفالت با ظرفيت 80000 تن در سال احداث گردد كه متقاضي داراي يك فقره كارخانه شن و ماسه در محل احداث كارخانه آسفالت مي باشد .

تعريف محصول

آسفالت مخلوطي از دانه هاي سنگي و قير كه بعنوان آخرين لايه روسازي مورد استفاده قرار مي گيرد . آسفالت داراي انواع مختلف  بود كه ارزانترين نوع آن به ضخامت حدود 6 ميليمتر در واحد سطح پخش مي گردد شروع و به بتن آسفالتي گرم تم مي شود و به ميزان ترافيك اهميت راه و ساير پارامتر هاي راه ، ضخامت آن تعيين مي گردد .

بتن آسفالت گرم مرغوبترين نوع آسفالت محسوب مي شود و از يك استخوان بندي مصالح سنگي خوب دانه بندي شده با حداقل فضاي خالي كه قير دانه ها را كاملاً اندود كرده و آنها را به هم چسبانده است تشكيل مي شود . يعني آسفالت در كارخانه آسفالت ساخته شده و سپس به محل مصرف حمل مي شود .

نخستين كاربرد آسفالت در راه سازي توسط دولت بابل در 625 سال قبل از ميلاد مسيح با استفاده از قير و خشت پخته (آجر) صورت گرفت و در سال 1720 در سوئيس از يك نوع آسفالت طبيعي كه مخلوطي از سنگ و قير بود در راه سازي استفاده شد در عصر حاضر محصولي كه داراي مشخصات آسفالت باشد به يكي از طريق زير توليد مي گردد :

     1-        داغ نمودن شن و ماسه با درجه حرارت معمولي يا قير مذاب

     2-        داغ نمودن قير تا حدي كه مذاب گردد و مخلوط نمودن آن با مصالح سنگي حرارت داده شده

     3-        اختلاط نفت سفيد با قير تا حدي كه رقيق گردد و سپس مخلوط نمودن آن با شن و ماسه

     4-        پخش و كوبيدن مصالح شكسته در سطح راه و سپس پاشيدن قير داغ به رويي آن بطوريكه تمام خلل سطح كوبيده ، گرفته شده و قير بصورت قفل و بست بين دانه هاي سنگي قرار مي گيرد.

قيمت فروش :

بديهي است بهترين عامل تعيين كننده قيمت هر محصولي قيمت مواد مورد مصرفه در آن مي- باشد.  با توجه به اينكه مواد اوليه مصرفي در توليد آسفالت به وفور يافت مي شود همچنين كنترل قيمت اين مواد در اختيار مقامات دولتي بوده لذا قيمت آن دستخوش تغيرات نااگهاني نخواهد شد و با توجه به اينكه اين محصول در محل كارخانه تحويل خريدار مي شود و طبق بررسي هاي بعمل آمده قيمت فعلي هر تن آسفالت در بازار حدود 46000 ريال مي باشد .

ظرفيت توليد :

عوامل تعيين كننده ظرفيت توليد بطور كلي در اين صنعت عبارت از :

1.        برآورد نياز در محدوده 100 كيلومتري و تعيين ميزان مصرف در سال

2.        قيمت تمام شده محصول براساس ظرفيت كارخانه

3.        امكان تأمين ماشين آلات با ظرفيت از قبل تعيين شده

ظرفيت توليد در اين طرح 32 در ساعت انتخاب مي گرددد كه محاسبات آن به ترتيب زير ميباشد .

مدت زمان ساليانه كار 10 ماده در نظر گرفته مي شود و دو ماه ديگر بدليل عدم امكان ذخيره سازي محصول ، كارهاي تعميراتي ، بازسازي و نيز مرخصي هاي پرسنل در نظر گرفته شده است .

بدين ترتيب با تو جه به موارد فوق و روزانه 10 ساعت كار ظرفيت سالانه به  شرح زير محاسبه مي گردد لازم به ذكراست كه 10 ساعت به دليل اتلاف وقت كه صرف بارگيري و گرم و نمودن دستگاهها مي گردد در نظر گرفته شده است .

 

 

 

 

تعداد روزهاي كار در سال                                                                     250 = 25 * 10

تعداد ساعات كار در سال                                                                   2500 = 10* 250

تن ميزان توليد در سال                                           80000 = 32 * 2500

مصالح سنگي

بيش از 90% وزن آسفالت را مصالح سنگي تشكيل مي دهد بطور كلي مصالح سنگي را از شكستن سنگهاي موجود در معادن توليد مي نمايند ، كه از سنگ كوهي يا رودخانه اي توليد مي شود .

مصالح سنگي كه در ساخت آسفالت از آن استفاده مي شود بايد براي مشخصاتي به شرح زير مورد مطالعه قرار گيرد .

      ×     دانه بندي

      ×     سختي

      ×     دوام

      ×     تميزي

      ×     شكل دانه ها و كيفيت سطح آنها

 

مشخصات فني آسفالت گرم

همانطوري كه قبلاً آمده بود بتن آسفالتي گرم مرغوبترين نو ع آسفالت محسوب مي شود و از يك استخوان بندي مصالح سنگي خوب دانه بندي شده با حداقل فضاي خالي كه قير سطح دانه را كاملاً اندود كرده و آنها را به يكديگر چسبانده است تشكيل مي شود . بتن آسفالتي در كارخانجات آسفالت پذير ساخته شده و سپس به محل مصرف حمل مي شود .

براي ساختن بتن اسفالت مصالح سنگي دانه بندي شده و همچنين قير بتن 130تا 170 درجه سانتي گراد  حرارت داده شده و با يكديگر بخوبي مخلوط مي شود تا لعاب نازكي از قير سطح تمام دانه ها را اندود نمايد آسفالت تهيه شده در حالي كه هنوز گرم است با كاميون به محل مصرف حمل شده و در درجه حرارت 100 تا 110 درجه سانتي گراد با استفاده ماشينهاي پخش آسفالت در سطح آماده شده ، پخش و با غلطك زدن متراكم مي شود . نوع فایل : word
اندازه فایل : 34
قیمت : 7000
خرید