iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

پروژه رایانش ابری

نوع : word - قیمت :10000 تعداد صفحه : 52

بخشی از پروژه : 

چکیده :

   رایانش ابری، مدلی است که به ارائهی دسترسی آسان، توزیع شده و فراگیر به منابع محاسباتی تجمیعی و مشترک قابل پیکربندی، میپردازد. در رایانش ابری، قابلیتهای مبتنی بر فناوری اطلاعات به عنوان خدماتی که بدون نیاز به دانش دقیق از فناوریهای زیر ساختی و کمترین تلاش مدیریتی در دسترس قرار میگیرد، ارائه میشود. با توجه به این موضوع، یکی از مسائل مهم، تمرکز چالشهای امنیتی بر فناوریهای نوین میباشد.این مقاله، مروری کلی بر مقولهی رایانش ابری دارد و چالشهای امنیتی مرتبط با این فناوری را مورد بحث و بررسی قرار میدهد. تأکید میکنیم، اگر چه رویکردهایی جهت بهبود امنیت سامانه­ های ابری وجود دارد، اما، راهکاری جامع، متناسب با پیاده سازی رایانش ابری، در دولت الکترونیک، وجود نداشته است.

کلمات کلیدی : رایانش ابری، چالشهای امنیتی، توافق نامه سطح خدمات، رمزنگاری

فهرست مطالب

عنوان

صفحه

فصل اول

 

1-1 مقدمه

10

1-2 ديدگاه هاي مختلف در خصوص محاسبات ابري

11

1-3 شناخت بهتر محاسبات ابری

12

فصل دوم

 

2-1 مزایا و نقاط قوت Cloud Computing

16

2-1-1 کم شدن هزینه های کامپیوتری

16

2-1-2 توسعه کارآیی

16

2-1-3 کم شدن هزینه های نرم افزاری

17

2-1-4 ارتقای سریع و دائم نرم افزاری

17

2-1-5 سازگاری با فرمت اسناد

17

2-1-6 ظرفیت نامحدود ذخیره سازی

18

2-1-7 قابلیت اطمینان بیشتر به داده

19

2-1-8 دسترسی جهانی به اسناد

19

2-1-9 در اختیار داشتن آخرین و جدیدترین نسخه

20

2-1-10 همکاری گروهی ساده تر

20

2-1-11 مستقل از سخت افزار

21

2-2 نقاط ضعف Cloud Computing

22

2-2-1 نیاز اتصال دائمی به اینترنت

22

2-2-2 اختلال در کم بودن سرعت اینترنت

22

2-2-3 برخوردار نبودن داده های ذخیره شده از امنیت کافی

23

فصل سوم

 

3-1 معرفي چند شركت ارائه‌دهنده‌ي فضاي ابري

25

3-2 گوگل درايو  (Google Drive)

25

3-3 اسكاي داريو (SkyDrive)

27

3-4 دراپ باكس (Dorpbox)

29

3-5 اي كلاد (iCloud)

31

فصل چهارم

 

4-1 آسیب پذیری در برابر رکود اقتصادی

34

4-2 شکل جدید نرم‌افزارها

34

4-3 پذیرش

35

4-4 کنترل

35

4-5 هزینه‌های پهنای باند

36

4-6 محبوس شدن توسط ارائه دهندگان و استانداردها

36

4-7 شفافیت دسترسی

37

4-8 قابلیت اطمینان

38

4-9 حفظ حریم خصوصی

38

4-10 امنیت

38

4-11 میزان در دسترس بودن و کارایی

39

4-12 ریسك­های بالقوه امنیت ابر و گام­های احتمالی كاهش این ریسك­ها

39

4-13 کاربردهای رایانش ابری در بانکداری

43

4-14 الزامات بانک ها و موسسات برای پذیرش رایانش ابری

45

4-15 راهکارهای موسسه گارتنر

46

4-16 استفاده از رایانش ابری در ایران

47

فصل پنجم

 

5-1 نتیجه گیری

51

 

 

مقدمه

سير تکاملي محاسبات بگونه اي است که ميتوان آن را پس از آب، برق، گاز و ‌تلفن بعنوان عنصر اساسي پنجم فرض نمود. در چنين حالتي، کاربران سعي ميکنند بر اساس نيازهايشان و بدون توجه به اينکه يک سرويس در کجا قرار دارد و يا چگونه تحويل داده ميشود، به آن دسترسي يابند. نمونه هاي متنوعي از سيستم هاي محاسباتي ارائه شده است که سعي دارند چنين خدماتي را به کاربران ارئه دهند. برخي از آنها عبارتند از: محاسبات کلاستري، محاسبات توري و اخيرا محاسبات ابري. محاسبات ابري ساختاري شبيه يک توده ابر دارد که بواسطه آن کاربران ميتوانند به برنامه هاي کاربردي از هر جايي از دنيا دسترسي داشته باشند. بنابراين، محاسبات ابري ميتواند با کمک ماشين هاي مجازي شبکه شده، بعنوان يک روش جديد براي ايجاد پوياي نسل جديد مراکز داده مورد توجه قرار گيرد. بدين ترتيب، دنياي محاسبات به سرعت به سمت توسعه نرم‌افزارهايي پيش مي رود که به جاي اجرا بر روي کامپيوترهاي منفرد، بعنوان يک سرويس در دسترس ميليون ها مصرف کننده قرار ميگيرند. محبوبيت سه نوع مختلف محاسبات که به آنها اشاره شد، از ديد موتور جستجوي گوگل نيز مورد ارزيابي قرار گرفته است که نتيجه آن در شکل 1 نمايش داده شده است. اين بررسي نشان ميدهد که محاسبات کلاستري در حال حاضر نسبت به دو مورد ديگر مقبوليت کمتري دارد، محاسبات توري در رتبه دوم قرار گرفته است، و پردازش انبود با فاصله زيادي از آنها در حال افزايش جلب توجه افراد بيشتري است.

 

2 ديدگاه هاي مختلف در خصوص محاسبات ابري

در حال حاضر محاسبات ابري از ابعاد مختلف موضوع بسيار بحث برانگيزي است. از اين رو، محققان زيادي به بررسي تفاوت بين اين دو مقوله پرداخته اند. براي اينکه يک ديد اوليه بدست آوريم، ابتدا ديدگاه دو نفر از پيشتازان اين عرصه را مورد بررسي قرار ميدهيم.

Run Daniel مسئول بخش استراتژي هاي خدمات ابري درHP، بعنوان مثالي از سرويس هاي ابري، از خدماتي نام مي‌برد که در حال حاضر از طريق پروتکل هاي اينترنتي و مبتني بر Ajax ارائه ميشود که بجاي قرار گرفتن در کلاينت، در مرورگر ارائه مي شوند. تکنيک هاي مجازي سازي و تکنولوژي هاي اتوماسيون بر روي بهبود اين خدمات تمرکز کرده اند. به عقيده او ما چيز هايي داريم که نياز داريم هميشه در دسترس باشند، به اين ترتيب مي توانيم در ابر قرار بگيريم و آن چيزي که در ابر قرار ميدهيم، بطور فراگير، پايدار و براي هميشه آنجا خواهد بود. ما ميتوانيم ابر ها را بکار بگيريم تا تکنولوژي را در اختيار افراد و گروه هاي وسيعتري قرار دهيم. حتي افرادي که از تکنولوژي بدليل پيچيده بودن يا گران بودن آن استفاده نمي کنند.

Franco Travostino از افراد برجسته در eBay، تفاوت عمده بين محاسبات توري و محاسبات ابري را در پيدايش ابر از مفهوم web 2.0 مي داند. تاثير آن زماني است که مشتريان شما از 2500 به 30000 مي رسند و هر ساعت هزاران کاربر به آن اضافه ميشوند و ابر بر حسب حجم تقاضايي که داريد به شما پاسخ مي دهد. من تصور ميکنم در آينده سه نوع ابر داشته باشيم. ابرهاي با مقياس بسيار زياد که توسط فروشنده ها ارائه ميشود و به مرور بزرگتر مي شوند. تعداد کمي ابر متعلق به مراکز با موقعيت هاي خاص، مثلا گروهي از افراد که قصد داشته باشند پردازش هاي رياضي را بصورت موازي انجام دهند. نوع سوم هم متعلق به شرکت هايي است که ابرهاي خود را ايجاد کرده اند. ابر موقعيت خوبي را براي نوآوران و کارآفرينان ايجاد کرده است تا بتوانند در بازار ويژگي هاي جديد را آزمايش کنند. هر کس که ارزش يک پيشنهاد با قيمت متغيير را بداند ميتواند از مزاياي ابر استفاده کند. ما هميشه بايد در نظر داشته باشيم که 4 بعد مختلف وجود دارد: افراد، پروسه ها، اطلاعات و تکنولوژي. همچنين اگر ما بتوانيم بر موضوع اعتماد غلبه کنيم و اين اعتماد را ايجاد کنيم که ابر ميتواند همانند يا حتي بهتر از تکنولوژي داخلي شرکت، خدمات را مديريت کند، خواهيم ديد که سرويس هاي زيادي روي ابر ايجاد خواهد شد، همانند ابزارهايي که در صنايع ديگر ايجاد ميگردد. نهايتا اينکه مجازي سازي ما را به جايي خواهد رساند که ما به هيچ وجه داده هاي محرمانه يا شخصي را از دست نخواهيم داد، حتي اگر سيستم عامل با مشکل مواجه شود.

 

1-3 شناخت بهتر محاسبات ابری

آیا تاکنون در مورد محاسبات ابری چیزی شنیده اید؟ بسیاری معتقدند آینده اینترنت و فناوریهای مرتبط با اینترنت به محاسبات ابری گره خورده است در ادامه قصد داریم با مثالی به توضیح این مفهوم جدید بپردازیم.

 

مسلما در دنیای امروز برای استفاده از وسایل الکترونیکی در هر خانه ای یک کارخانه یا ژنراتور برق وجود ندارد! و تنها یک اداره برق یا کارخانه تولیدکننده وجود دارد و فرد در مقابل پرداخت هزینه از مزایای برق تولید شده بهرمند می گردد.

می توان در محاسبات ابری نمونه مشابهی را مشاهده کرد بدین معنا که افراد و شرکتها در ازای نرم افزار، سخت افزار یا شبکه، پولی را نمی پردازند و در قبال محاسبه و سرویس های نرم افزاری، موارد مورد استفاده خود را خریداری و استفاده می کنند. این امر موجب صرفه جویی و استفاده بهتر از IT  می گردد.

در حالت محاسبات ابری یا همان Cloud Computing، اطلاعات به جای استفاده بر روی کامپیوتر فرد، بر روی Cloud به معنای ابر قرار می گیرد. Cloud به معنای مجموعه ای از چند سرور و کامپیوتر است که بواسطه اینترنت به آنها متصل می شوند و نقش میزبان را دارند

به بیانی در آینده، اینترنت به واسطه PC، موبایل، تلویزیون، حتی یخچال و یا هر وسیله الکترونیکی که دارای رابط نرم افزاری است عمل می کند بدی معنا که وسیله مورد نظر قادر به دسترسی و استفاده از خدمات Online اینترنتی خواهد بود و همچنین می تواند از محاسبات ابری به منظور انجام کارهای دیجیتالی استفاده کند،اگر بخواهیم ساده تر بیان کنیم بدین معناست که شما در آینده نه چندان دور برای استفاده از اینترنت نیاز ندارید که حتما یک کامپیوتر به شکل امروزی داشته باشید.

Cloud computing به شما اجازه می دهد به تمام برنامه های کاربردی و اسناد خود، از هر جایی از دنیا دسترسی پیدا کنید و شما را از گرفتاری های استفاده از کامپیوترهای دسک تاپ رهایی می بخشد و به شما کمک می کند با دیگران همکاری کنید

در حالت محاسبات ابری یا همان Cloud Computing، اطلاعات به جای استفاده بر روی کامپیوتر فرد، بر روی Cloud به معنای ابر قرار می گیرد. Cloud به معنای مجموعه ای از چند سرور و کامپیوتر است که بواسطه اینترنت به آنها متصل می شوند و نقش میزبان را دارند.

 

 

 نوع فایل : word
اندازه فایل : 52
قیمت : 10000
خرید