iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

پاورپوینت پایان نامه بررسی اختلاف اکتشاف مخازن متعارف و نامتعارف

نوع : word - قیمت :15000 تعداد صفحه : 33

بخشی از پاورپوینت : 

چکیده :

اکتشافات نفت حدود یکصد و پنجاه سال پیش آغاز شد، بدین صورت که در نقاطی که تراوش نفت در سطح زمین وجود داشت، عملیات حفاری به صورت پراکنده انجام می شد. درآغاز جستجو برای نفت،  غالبا تابع اتفاق و تصادف بود و صرفنظر از نقاطی که نفت به سطح زمین تراوش می کرد، در بسیاری از نقاط بدون وجود نشانه یا قرینه معتبری، چاه زده می شد که غالبا به نتیجه‌ای مثبت نمی رسید. جویندگان نفت با دشواری هایی روبرو هستند که اغلب دیگران کمتر با آن مواجه اند چرا که مدام در تکاپوی یافتن چیزی هستند که از نظر ناپیداست و چه بسا پس از تلاش و رنج فراوان چیزی بدست نیاوردند. امروزه عملیات اکتشاف نفت شکل کاملا علمی به خود گرفته ولی حتی با تکنولوژی مدرن و آزمودگی و کاردانی متخصصین منابع زیرزمینی و زمین شناسان، عملیات نفت جویی کماکان دستخوش شک و تردید است.

 

 

مقدمه :

در بخش بالا دستی نفت، اولین مرحله برای دست یابی به نفت و بهره برداری از آن، اکتشاف مخازن نفتی است. هدف اصلی و اساسی از اکتشاف نفت عبارت است از یافتن نقاطی که احتمال می رود نفت در ساختارهای زمین شناسی زیرین آن محبوس شده باشد. در اکتشاف نفت، ابتدا با توجه به مطالعات سطحی (شامل مطالعات اولیه، روش های زمین شناسی، روش های ژئوفیزیکی و ژئوشیمی) نقطه اولیه انتخاب شده و سپس اقدام به حفاری اکتشافی و در نهایت با استفاده از روش های تحت الارضی اکتشاف که همزمان با حفاری اکتشافی یا بعد از آن انجام می شود، اطلاعات مورد نیاز را تکمیل می شود و سر انجام وجود یا عدم وجود مخزن، میزان ذخیره مخزن، اقتصادی بودن یا نبودن برداشت از مخزن و...  بررسی می شود.

از جمله مهمترین دروس این گرایش می‌توان به ژئوفيزيک، ‌ژئوشيمي،‌ ،‌ پتروفیزیک و چاه ‌پیمایی، زمين شناسي عمومی، زمین شناسی ساختمانی و زمين شناسي نفت اشاره کرد.

 

تاریخچه :

منابع مختلف، نفت خام غيرمتعارف را به سه گروه مختلف تقسيم کرده‌اند. اين سه گروه عبارتند از :

شن‌هاي نفتي

نفت فوق سنگين

سنگ‌هاي رسي نفتي (نفت شیل)

  شن‌هاي نفتي :

شن‌هاي نفتي به شن‌هاي قيراندود يا شن‌هاي آغشته به نفت خام گفته می‌شود. در برخي منابع از آنان با عنوان «بيتومين طبيعي» ياد شده است. در اين نوع منابع، جداسازي نفت خام بسيار مشكل و پرهزينه خواهد بود.

 نفت فوق سنگين :

شايد بتوان نفت فوق سنگين را نزديك ترين گروه از منابع نامتعارف به انواع نفت خام متعارف قلمداد كرد. با اين حال، اين نفت خام داراي درجه API بسيار پایين (متمايل به مقادير كمتر از ١٠)، گرانروي و غلظت بالا و همراه با ‌درصد بالایي از فلزات و گوگرد است.

سنگ‌هاي رسي نفتي :

 سنگ‌هاي رسي نفتي به دسته‌ای از سنگ‌ها اطلاق می‌شود كه داراي مواد آلي (هيدروكربوري) به ميزان كافي باشند. اين نوع سنگ‌ها در دامنه وسيعي در طبيعت (آب‌هاي شيرين، درياچه‌هاي نمكي و باتلاق‌هاي رسوبي)، يافت می‌شود. توليد نفت از اين مخازن مستلزم شرايط پيچيده و متأثر از عوامل متعددي است.

 

مخازن متراكم گازي چيست؟

مخازن متراكم گازي فاقد يك تعريف رسمي اســت. لا و كورتيس ، مخازن متراكم گازي را با داشــتن تراوايي كمتر از 0/1 ميلي دارســي تعريف مي كنند. اخيراً انجمن علوم و تكنولوژي نفت و زغال آلمان (DGMK) تعريف جديدي از مخــازن متراكم گازي ارائه نموده كه در اين تعريف ميانگين تراوايي مفيد را براي اين مخازن 0/6 ميلي دارسي در نظر گرفته است. يك مخزن متراكــم گازي اغلب يك مخزن ماسه سنگ يا سنگ كربناته اي (داراي شكستگي يا فاقد شكســتگي) است كه تراوايي درجاي آن كمتر از 0/1 ميلي دارســي مي باشــد. در بسياري ً از مخــازن كاملا متراكم، تراوايــي درجاي آنها ممكن اســت كمتر از 0/001 ميلي دارســي نيز باشد. تراوايي ماتريكس اين ماسه سنگ ها بسيار پايين است. ارتباط بســيار ضعيف خلل و فرج و مويينه هاي باريك، تراوايي بسيار پايين را موجب مي گــردد.

 

 نوع فایل : پاورپوینت
اندازه فایل : 33
قیمت : 15000
خرید