iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

سابقه فعالیت¬های صنعتی در استان خوزستان

نوع :word - قیمت : 5000

مختصری از تحقیق : 

پایه­گذاری فعالیت­های صنعتی در ایران از اواخر قرن 13 هجری شمسی (حدود 90 سال قبل) با احداث پالایشگاه آبادان آغاز شد. در دهه 1350- 1340 شرکت­های کشت و صنعت هفت­تپه، نصفیه­شکر اهواز، گروه ملی صنعتی فولاد، نورد لوله اهواز، لوله­سازی اهواز، پتروشیمی آبادان شرکت شیمیایی پازارگاد، مجتمع شیمیایی رازی و کاغذ پارس مورد بهره­برداری قرار گرفتند.

در این دهه قرارداد تاسیس شرکت پتروشیمی بندر امام به امضاء رسید و فاز اول آن در اواخر سال 1369 به بهره­برداری رسید.

در دهه 1360- 1350 شرکت کشت و صنعت کارون، کارخانه سیمان بهبهان شرکت فارسیت اهواز، مجتمع شیمیایی فارابی، شرکت کربن و تعدادی از کارخانجات آجر ماشینی مورد بهرهبرداری قرار گرفتند و مجتمع فولاد اهواز، نورد سنگین کاویان، شرکت صنعتی سپنتا و لولهسازی خوزستان تأسیس شدند، که پس از پایان جنگ تحمیلی در سال­های 1380- 1370 بهره­برداری از آنها آغاز شد (قناد، 1381، ص 85).

روند شکل­گیری صنعت در استان خوزستان با توجه به مزیت­های نسبی و رقابتی استان   

استان خوزستان با قرار داشتن در دشت وسیع و هم­جواری با 5 استان کشور و خلیج­فارس از موقعیت سوق­الجیشی و اقتصادی مهمی نسبت به سایر استان­ها برخوردار است و به دلیل اینکه تقریباً تمامی مناطق استان در دشت قرار دارد، سهولت بیشتری در دسترسی­ها و ارتباطات در این استان نسبت به سایر استان­ها به چشم می­خورد (قناد، 1381، ص 85).

وجود عوامل زیر، باعث شده است این استان جزء قطب­های صنعتی کشور محسوب شود:

منابع آب: جاری بودن بیش از 3/ 1 آب­های کشور در استان خوزستان با وجود رودخانه­های بزرگ و پرآب کارون، کرخه، مارون، زهره، و رودخانه مرزی اروند و ..... .

همان­طور که می­دانید آب یکی از مهم­ترین مواد اولیه موردنیاز طرح­های صنعتی چه در بخش تولید و چه در بخش تأسیسات و انرژی و یا مصارف غیرتولیدی محسوب می­گردد. فراوانی آب یک نعمت بزرگ است و به همین خاطر نیز طرح­های بزرگ پتروشیمی و کشت و صنعت­ها در این استان احداث گردیده­اند و می­توانند عامل مهمی در جذب سرمایه­گذاران باشد.

دریای آزاد: هم­جواری با خلیج­فارس و دریای آزاد و امکان دسترسی به بازارهای جهانی از این طریق، از دیگر مزایای استان خوزستان می­باشد.

بنادر بزرگ: وجود بنادر بزرگ، بندر امام، بندر خرمشهر، بندر آبادان، و بندر صیادی چوئبده، در این مورد لازم است که بندر امام خمینی (ره) هم­اکنون مهم­ترین بندر بزرگ کشور است و یا استفاده از امکانات و تأسیسات پیشرفته توانایی پهلوگیری کشتی­های بزرگ باربری را دارد و بنادر خرمشهر و آبادان نیز در حال حاضر و با توجه به نزدیکی به بنادر کشورهای حوزه خلیج­فارس و بازار تشنه کشور عراق در مجموع وضعیت و موقعیت بسیار مناسب و کم­نظیری را ایجاد کرده است که می­تواند برای بازاریابی و صادرات واحدهای صنعتی و در نهایب جذب سرمایه­گذاری بسیار مفید و مورد توجه قرار گیرد.نوع فایل : word
اندازه فایل : 47
قیمت : 5000
خرید