iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

پروژه نهایی کارشناسی بررسی اغتشاشات کیفیت توان و دسته بندی آن با شبکه های عصبی

نوع :word - قیمت : 9000

مختصری از پروژه:

چکیده فارسی :

در فصل اول این پژوهش به معرفی کیفیت توان می پردازیم وبه دنبال ان اغتشاشت کیفیت توان و تغییرات  ولتاژ,اعوجاج شکل موج و . . . مورد بررسی قرار می گیرد.

فصل دوم به شبکه های مصنوعی و طبقه بندی انواع آن ها اختصاص دارد.همچنین برخی کاربردهای ان در مباحث مهندسی را بررسی می کند.در پایان به ترجمه چند مطلب درباره تبدیل موجک مختلط والگوریتم آموزش شبکه عصبی ,مدل دسته بندی مبتنی بر و . . . پرداخته است که نتیجه گیری در پایان ذکر شده است

 

مقدمه

بحث کیفیت توان از ابتدای شناخت الکتریسیته مطرح بوده است. اما از آن­چه که در گذشته به عنوان کیفیت برق در نظر گرفته می­شد، به دلیل عدم حساسیت زیاد مصرف کننده­ها، وصل یا قطعی آن­ها بوده است. امروزه کیفیت برق از اهمیت زیادی برخوردار شده است و تنها بود و یا نبود آن برای یک مصرف کننده یا توزیع کننده، تعیین کننده نیست. این اهمیت را می­توان ناشی از دلایل زیر دانست ]12[:

1- امروزه بارهای صنعتی به مراتب حساس­تر از بارهای قدیمی نسبت به کیفیت برق می­باشند. به عنوان مثال دستگاه­ها و پروسه­های صنعتی که توسط ماکرو کنترل­ها کنترل می­شوند، نسبت به کاهش ولتاژ تغذیه بیش از 15% حساس بوده و درصد بالایی از آن­ها در اثر این بافت ولتاژها از شبکه قطع می­شوند.

2- افزایش بارهای غیرخطی در صنایع سبب ایجاد هارمونیک­های جریان و ولتاژ در شبکه­های برق این صنایع و انتقال این اعوجاجات به شبکه­های توزیع و انتقال شده است. این امر به نوبه خود می­تواند سبب افزایش تلفات و کاهش بازدهی و عمر تجهیزاتی نظیر ترانسفورماتورها و ماشین­های الکتریکی گردد.

3- افزایش استفاده از نیروگاه­های کوچک نظیر نیروگاه­های بادی و خورشیدی و اتصال آن به شبکه­های فشار متوسط به­طور مستقیم و یا توسط دستگاه­های الکترونیک قدرت، مسائل و مشکلات کیفیت توانی را به دنبال خواهد داشت.

4- و در انتها مهم­ترین شاخص در بررسی اثرات کاهش کیفیت برق، افزایش هزینه­های ناشی از آن است. به عنوان یک نمونه از اهمیت این شاخص، خسارت­های ناشی از کاهش کیفیت توان در کشور آمریکا بالغ بر 116 میلیارد دلار برآورد شده است.

اگرچه امروزه تولید و انتقال انرژی الکتریکی با درجه قابلیت اطمینان حداکثر در بیشتر کشورهای پیشرفته امکان­پذیر شده است، ولی توزیع آن کماکان در معرض مشکلات ناشی از 1- حوادث طبیعی و 2- تأثیرپذیری از مصرف کننده­های صنعتی، قرار دارد. از آن­جا که سیستم­های توزیع از مراکز شهری و مسکونی عبور می­کنند و به جهت آن­که نسبت به سیستم­های انتقال ساختار ضعیف­تری دارند، در حوادثی نظیر باد و سیل ممکن است در رساندن انرژی به مصرف کننده­ها دچار وقفه شوند. از طرفی دیگر حساسیت صنایع و بارهای امروزی (نظیر بارهای موجود در سیستم­های تمام اتوماتیک صنعتی، سیستم­های بانکی، بیمارستان­ها) باعث شده است که توزیع انرژی الکتریکی دچار پیچیدگی­های خاصی گردد.

2- 2) تعریف توان کیفیت

اگرچه چند سالی است از بحث کیفیت توان در صنعت می­گذرد، ولی در بعضی زمینه­ها هنوز تعاریف استاندارد شده­ای وجود ندارد. کیفیت توان ترکیبی از کیفیت ولتاژ و کیفیت جریان است و مطابق اثرش روش بخش­های مختلف سیستم قدرت تعریف می­شود. تولید کنندگان توان آن را به صورت تغییرات در مشخصات منبع تغذیه تعریف کرده­اند و مشتریان، که به بیشترین صورت تحت تأثیر کیفیت توان­اند، آن را به صورت هر مسئله توانی که در تغییرات ولتاژ، جریان یا فرکانس آشکار شده است و به عدم کارکرد تجهیزات­شان منجر می­شود، تعریف می­کنند. بنابراین شاید تعریف کلی برای کیفیت برق را بتوان بر اساس مشخصات ولتاژ و جریان در بخش­های مختلف شبکه برق به صورت زیر تعریف کرد ]12[:

"در صورتی که تغییراتی در مشخصات ولتاژ و جریان در هر نقطه­ای از شبکه باعث عملکرد ناخواسته با بد عمل کردن یک دستگاه شود کیفیت برق در آن نقطه دیگر مطلوب نخواهد بود. این مشخصات می­تواند شامل فرکانس، مقدار موثر، مقدار لحظه­ای و ....... باشد".

بر اساس تعریف فوق می­توان دریافت که بحث کیفیت برق کاملاً بستگی به مصرف کننده، تجهیزات آن و میزان حساسیت آن­ها به پارامترهای ولتاژ و جریان دارد. به عنوان مثال قطعی برق به مدت حتی نیم سیکل در کامپیوترها باعث از دست رفتن اطلاعات و پاک شدن Ram آن­ها خواهد شد. در صورتی که همین قطعی، تأثیر چندانی بر سرعت یک موتور الکتریکی که به صورت مستقیم به شبکه برق وصل است، نخواهد داشت.

2- 3) استانداردهای کیفیت توان

افزایش بارهای غیرخطی در صنعت، حساسیت روزافزون تجهیزات نسبت به کیفیت برق و آگاهی هرچه بیشتر توزیع کنندگان و مصرف کنندگان نسبت به این امر، ضرورت وجود استانداردهای کیفیت توان را باعث گشته است. حالت ایده­آل زمانی است که ولتاژها و جریان­ها در تمام نقاط کاملاً سینوسی، با فرکانس ثابت و بدون تغییرات لحظه­ای باشد. اما ایجاد چنین شرایطی اگر محال نباشد، نیاز به سرمایه­گذاری هنگفتی دارد که در صنعت قابل توجیه نیست. از این جهت از سال­ها قبل شرکت­های استاندارد بین­المللی تلاش کرده­اند تا به یک تعریف مشترک و تفاهم همه جانبه بین مصرف کنندگان و توزیع کنندگان برسند ]10[.

فهرست :

 

چکیده فارسی : 1

فصل اول. 2

مقدمه. 3

2- 2) تعریف توان کیفیت.. 4

2- 3) استانداردهای کیفیت توان. 4

2- 3- 1) استاندارد IEEE 1159- 1995. 5

2- 4) اغتشاشات کیفیت توان. 5

2- 4- 2) تغییرات ولتاژ طولانیمدت.. 6

2- 4- 4) اعوجاج شکل موج. 9

2- 4- 6) نوسان ولتاژ (فلیکر) 10

فصل دوم. 13

1) شبکه عصبی مصنوعی (ANN) چیست؟ 14

چرا ANNs، ارزش مطالعه کردن دارند؟ 14

3) نرون عصبی انسان. 14

4) شبکههای عصبی تکنرونه، تکلایه، چند لایه. 16

6- مراحل طراحی یک شبکه عصبی مصنوعی.. 16

7- یادگیری شبکه پرسپترون سهلایه با رویکرد انتشار به عقب خطا 18

8.) برخی از کاربردهای شبکههای عصبی مصنوعی در مباحث مهندسی صنایع. 19

9) مساله زمانبندی، تولید nکار روی یک ماشین.. 20

10. محدودیتهای استفاده از شبکههای مصنوعی.. 23

مطالب انگلیسی.. 24

2. 2. اطلاعات ترکیبی بدست آمده از موج مختلط.. 45

2. 3. الگوریتم آموزش شبکه عصبی RBF. 45

2- مدل دستهبندی مبتنی بر ANN.. 46

3) استخراج ویژگی «روال مسئله PQ». 46

2- 3- الگوریتم آموزش شبکه موجک... 48

5- نتایج و مباحثات.. 49

4. نتیجهگیری.. 50

منابع. 56

چکیده انگلیسی : 57نوع فایل : word
اندازه فایل : 61
قیمت : 19000
خرید