iNetDoc

کامل ترین منبع دانلود مقاله و تحقیق

پروژه کارآموزی برنامه ريزي استراتژيك در شرکت حفاری اسر کیش

نوع :word - قیمت : 22000

مختصری از پروژه : 

فهرست :

 

مقدمه. 4

صنعت حفاری. 4

معرفي شركت.. 4

تحليل صنعت و محيط.. 5

تحليل محيط دور (مدل PEST) 5

عوامل سیاسی: 5

عوامل اقتصادی: 5

عوامل اجتماعی: 5

عوامل تکنولوژیکی: 5

تحليل محيط نزديك (مدل 5 نیروی پورتر) 6

شدت رقابت در صنعت: 6

محصولات جایگزین: 6

تامین کنندگان: 6

مشتریان: 7

موانع ورود: 7

عوامل کلیدی موفقیت در صنعت حفاري: 7

Waiting پایین. 7

کم بودن فوران و تلفات سر چاهی. 8

در اختیار داشتن نیروهای متخصص... 8

استفاده از سیستم تعمیرات و نگهداری مناسب: 8

تهدیدها و فرصت های موجود. 9

تهدیدها: 9

تحریم کالاها و لوازم مورد نیاز صنعت حفاری. 9

نوسانات قیمت ارز 9

عدم تبادل تکنولوژیکی با شرکت های سازنده 9

تهديد برای تحریم نفت ایران و در نتیجه کم شدن تولید نفت.. 9

ورود چین به صورت گسترده به بازار ايران. 10

فرصت ها: 10

امكان حضور شرکت های حفاری ایرانی در بازارهاي بين المللي. 10

بالا رفتن امكان خريد دكلهاي ارزانتر 10

وجود فرصت ارائه خدمات فني و تعميراتي به ساير شركت هاي صنعت.. 10

اقبال بهتر افراد تحصیلکرده به صنعت حفاري. 11

آغاز تولید ملی بسیاری از قطعات حفاری. 11

تحليل سازمان. 11

قابليت هاي كليدي. 11

استفاده از نیروهای مجرب و سرمايه اعتباري آن ها 11

استفاده از نیروهای جوان و تحصیلکرده 11

پشتوانه مالي مناسب.. 12

نقاط ضعف و قوت و تحليل SWOT. 12

عوامل برونی و درونی شرکت اسرکیش.. 12

فهرست قوت ها 12

فهرست ضعف ها 13

فهرست فرصت ها 13

فهرست تهدیدها 14

استراتژی های پیشنهادی خانه های ماتریس SWOT. 14

استراتژی های فرصت – قوت (Maxi-Max) 15

استراتژی های فرصت – ضعف (Mini-Max) 17

استراتژی های تهدید – قوت (Maxi-Min) 18

محورهای استراتژیک.. 19

محور استراتژيك اول " گسترش بازار". 19

محور استراتژيك دوم " رسوخ در بازار و توسعه خدمات". 19

محور استراتژيك سوم " استفاده از سرمايه هاي ارتباطي". 19

محور استراتژيك چهارم " تقويت منابع انساني". 20

ارزیابی و نتيجه گيري. 20

 

مقدمه

صنعت حفاری

كشور ایران یکی از با سابقه ترین کشور های استخراج کننده نفت و گاز می باشد. عملیات اکتشاف نفت و گاز در ایران در سال 1280 هجری شمسی در نواحی غرب کشور آغاز گردید و سپس در نواحی جنوبی کشور ادامه یافت. به دنبال چند سال تلاش مداوم و مستمر، نهایتاً در سال 1287 هجری شمسی اولین چاه اکتشافی و قابل بهره برداری در منطقه مسجد سلیمان حفاری گردید و به نفت رسید. پس از آن عملیات کاوش برای کشف مخازن نفتی در دیگر مناطق ادامه یافت و در پی آن حوزه های نفتی هفتکل، آغاجاری، گچساران، پازنان و نفت سفید کشف گردید و به دنبال آن مخازن بسیار غنی و مهم دیگری نظیر میادین نفتی لالی، اهواز، بینک، بی بی حکیمه، مارون و کرنج نیز کشف و مورد بهره برداری قرار گرفت. به تدريج با گذشت زمان، صنعت نفت ایران ملي شد.

 

معرفي شركت

شرکت حفاری اسرکیش، يكي از شركت هاي تابعه گروه گلوبال پتروتك (GPT Group) و زير مجموعه شركت گلوبال پتروتك كيش (GPTK)، به عنوان پیمانکار در زمینه حفاری چاه های خشکی نفت و گاز، از سال 1386 فعاليت خود را با مديريت دو دستگاه حفاري O1 و O2 متعلق به شركت گلوبال پتروتك كيش آغاز كرده و از آن زمان تا كنون پروژه هاي مختلفي را در مناطق نفتي و گازي كشور با موفقيت به اتمام رسانده است. پس از آن با توسعه فعاليت هاي خود، در حال حاضر مديريت دو دستگاه حفاري ديگر را نيز بر عهده گرفته است.

 

 

 

 

تحليل صنعت و محيط

تحليل محيط دور (مدل PEST)

عوامل سیاسی: بحث تحریم ها علیه ایران در سال های اخیر به اندازه اي بالا گرفته است که می توان به نوعی مهمترین عامل تاثیرگذار بر روی این صنعت را همین تحریم ها تلقی نمود که در روند آتی این صنعت تاثیرگذار بوده و موانع بسیاری را پیش روی سازمان های شاغل در این صنعت قرار داده است.

عوامل اقتصادی: به دلیل سياست هاي دولت در سال هاي گذشته و همچنين تحریم های اعمال شده، دولت از لحاظ نقدینگی در وضعیت بدی قرار دارد که همین امر سبب می شود مطالبات معوقه شرکت های موجود در این صنعت از دولت به مقدار بسیار زیادی افزایش یابد. علاوه بر این به دلیل وجود رکود اقتصادی در کشور که باعث ایجاد مسائلی از قبیل بالا رفتن نرخ تورم، کمبود کار، بالا رفتن قیمت اجناس و ... شده است، شرایط اقتصادی فعلی به نفع این صنعت نمی باشد.

عوامل اجتماعی: در دنیای امروز، بدلیل افزایش اهمیت حفاظت محیط زیست، دولت و در راس آن سازمان های جهانی، قوانین و مقررات سختی را به منظور حفظ محیط زیست وضع نموده اند که می توانند سبب بالا رفتن هزینه های جاری شرکت های موجود در صنعت گردند. از طرف دیگر بحث ایمنی محیط کار و نیز سلامت کارکنان نیز به یکی از مباحث داغ امروز تبدیل گردیده است، و از آنجا که نیروی کار به عنوان رکن اصلی این صنعت به حساب می آیند، می بایست در جهت حفظ سلامتی آنها کوشش لازم را بعمل آورد. سطح آگاهي جامعه نسبت به مسائل زيست محيطي بسيار بالا رفته و امروزه سازمان هايي كه در اين جهت گام هاي استواري برندارند مورد حمايت جامعه نخواهند بود. در نتیجه شرکت ها می بایست هزینه های مسئوليت هاي اجتماعي خود را نيز در نظر بگيرند.

عوامل تکنولوژیکی: همواره یک خلاء تکنولوژیکی بین ایران و کشورهای غربی در اكثر صنايع وجود داشته و صنعت نفت نيز از اين قاعده مستثني نبوده است. این خلاء سبب شده است که در طولانی مدت، هزینه های بسیاری به سازمان ها تحمیل گردد بدین صورت که از طرفی سازمان ها نمی توانند تکنولوژی های روز دنیا را وارد كرده و استفاده نمایند، و از طرف دیگر بدلیل نبود این تکنولوژی ها و نیز فرسوده شدن تکنولوژی های قبلی، می بایست متحمل هزینه های گزاف در رابطه با تعمیرات و نگهداری تکنولوژی های قدیمی تر گردند.نوع فایل : word
اندازه فایل : 22
قیمت : 5000
خرید